Jak má vypadat správné české pivo?
10.10.2005
Pivo k Čechům patří stejně jako víno k Francouzům a Italům, rakija k Bulharům nebo vodka k Rusům. Jsme zkrátka národem pivařů, který se zároveň může pochlubit, že má jedno z nejlepších piv na světě.
Ročně vyrobíme v České republice okolo 18 milionů hektolitrů zlatého moku, přičemž spotřeba na hlavu (tedy včetně novorozenců) je každý rok okolo 160 litrů, což je světový rekord. Za námi zůstávají Irové, Němci i Rakušané, jejichž pivní značky patří ve světě také k těm známějším.
A jak má takové správné české pivo vypadat, kolik procent alkoholu obsahuje desítka a kolik dvanáctka a jak se pivo správně skladuje? Na všechny tyto otázky odpovídá státní norma z roku 1982.
Aby bylo pivo chutné, osvěžující a řízné, je třeba dodržet několik zásad. V sudech by mělo být pivo udržováno v teplotě mezi 7 a 10 stupni Celsia. Sklep či chladicí boxy, v nichž jsou sudy s pivem uskladněny, by měly být vždy určeny jen pro pivo, aby jej nenarušovaly cizí pachy. Den až dva po dodání sudů by se mělo pivo nechat uležet (u kvasnicového piva to je ale týden až dva).
Narážet by se sudy měly postupně podle data dodávky a vždy platí zásada, že načatý sud je vhodné ihned ještě daný den dotočit. Proto by majitelé restaurací měli volit velikosti sudů podle spotřeby.
Při skladování, narážení a čepování se musí vždy dodržovat přísné hygienické zásady a opatření (od proplachování pivních trubek až po čisté půllitry). Záruční doba je je okolo 14 dní u světlého piva a o týden více u tmavých a vícestupňových piv - pro konkrétní typ piva však vždy platí určitá daná záruční lhůta.
Minimální obsah alkoholu u piva desítky je 2,6%, u jedenáctky 2,8% a u dvanáctky 3,1%. U tmavého piva platí hodnoty 2,3% u desítky, 2,9% u dvanáctky a 3,2% u třináctky. Vůně světlého piva by měla být mírně až výrazně hořká, sladová a bez karamelové složky. Tmavé pivo by mělo mít naopak karamelovou vůni s chmelovou příchutí. Pivo by mělo být čiré (neplatí to však pro kvasnicové pivo, které je vždy zakalené), ale případný zákal není závadný. Vzniká podchlazením piva a dá se odstranit zahřátím.
Častým námětem k diskusím mezi pivaři je otázka, jak je to s pěnou. Jak dlouho by měla pěna vydržet až do první "díry", kterou skrz pěnu uvidíme povrch piva? I o tom norma číslo 56 6635 hovoří. U dvanáctek a vícestupňových světlých piv by to měly být tři minuty, u slabších světlých piv a všech tmavých typů o minutu méně.
Autor: efa
Článek byl zobrazen 5155 krát.
Diskuze k článku
Nenalezen žádný záznam
Kontextová reklama
Spolehlivá tepelná čerpadla Mach
Vysoce výkonná a spolehlivá česká tepelná čerpadla Mach. Servis a vzdálená správa přímo od výrobce s dlouholetou tradicí. Vývoj, výroba, instalace a servis tepelných čerpadel.Dveře a skryté zárubně DORSIS
Objevte neomezené možnosti dveří a skrytých zárubní Dorsis! Kvalitní skryté zárubně naplňují moderní trendy v architektuře a stylu bydlení. Tyto zárubně jsou variantou pro ty, kteří preferují čistý a ničím nerušený design.Terasová sezona začíná
Hledáte inspiraci pro bezúdržbové terasy, ploty a zástěny? Nové dekory, barevné odstíny, inovativní provedení. Klasické dřeviny, sibiřský modřín v kvalitě VEH TOP. Přijďte se přesvědčit!Značková okna a dveře Stavona založeno 1991
Kvalitní plastová a hliníková okna a dveře Stavona z profilů VEKA splňují požadavky třídy „A“ dle ČSN EN 12608. V kombinaci s izolačním trojsklem a špičkovým kováním Maco dosáhnete minimální hladiny hluku, vysoké bezpečnosti a maximální tepelné úspory.Kyvné střešní okno ProSky
Kyvné okno s osou otáčení umístěnou nad středem okna tak, aby se dokonce i vysoká osoba mohla pohodlně dostat ke spodní hraně otevřeného okna. Střešní okna ProSky se zvýšenou osou otáčení dosahují výšky až 206 cm.Vyrábíme sedací soupravy pro trvalé spaní v nešpinivém potahu AquaClean
Kolekce AquaClean zajistí dlouhou životnost sedaček. Pokud vážíte více než 100 kg je vhodná úprava ve formě výztuhy sedáků, konstrukce včetně matrace. Nabízíme ZDARMA prodlouženou záruku v trvání 5 let bez příplatku.
Další články na téma Recepty

Těstoviny na stovky způsobů
I když si Češi hodně potrpí na svá národní jídla plná houskových nebo bramborových knedlíků, stále větší oblibě se těší i u nás těstoviny. Tradiční italský pokrm, který se dá připravit na mnoho způsobů, je nejen velice chutný, ale také mnohem zdravější než hutné knedlíkové těsto.

Jak před Vánocemi nakupovat potraviny?
Vzhledem k tomu, že obchody před Vánocemi praskají ve švech, lidé spěchají a bývají nervózní a podráždění, doporučuje potravinářská inspekce větší obezřetnost při nákupu potravin.

Pečeme domácí vánočku
Vánočka je jedním ze symbolů Vánoc a tak by rozhodně neměla chybět na svátečním stole. Že jste ještě nikdy neměli odvahu se do jejího pečení pustit a raději jste ji kupovali v obchodě? Letos na ty kupované zapomeňte a upečte si vlastní! Uvidíte, že to není až taková věda, chce to jen vědět, jak na to a dát na osvědčené triky.

Chuťovky k pivu
Vedle arašídů, brambůrků, mandlí a tyčinek, které se tradičně konzumují ke sklenici správně vychlazeného a načepovaného českého piva, existuje řada takzvaných chuťovek, bez kterých by si štamgast jen těžko dovedl představit popíjení zlatavého chmelového moku.

Domácí jogurt je zdravější než kupovaný a výroba je snadná
Máte rádi jogurty, ale nechce se vám utrácet za ty, které jsou k dostání v obchodech, a jejich původ je navíc kdovíjaký? Kvalitní bílý jogurt si můžete připravit i doma. Dnes jsou k dostání speciální jogurtovače, ale tahle mléčná dobrota se vám povede i bez nich. Příprava je jednoduchá a rychlá, stačí jen vědět, jak na to.

Nové Beaujolais je na pultech
"Le beaujolais nouveau est arrivé" - to je věta, která hýbe každoročně v polovině listopadu nejen domovskou Francií, ale i dalšími desítkami zemí po celém světě. Vinaři i milovníci lahodného moku totiž netrpělivě očekávají třetí čtvrtek v listopadu, aby mohli ochutnat nový ročník Beaujolais.

Kuskus – nízkokalorická příloha, která se nevaří
Kdo se alespoň trochu zajímá o zdravou výživu, měl by do svého jídelníčku zařadit kuskus – potravinu, která dokáže dokonale nahradit tradiční a kaloricky vydatné přílohy. Kuskus by tak neměl chybět v kuchyni všech, kdo dosud marně bojují s nadbytečnými kily. A hlavní výhoda kuskusu? Nevaří se! Zalijete jej vodou a je to!

Jak připravit chutné, zdravé a vydatné smoothie?
Slyšeli jste už o smoothie? V poslední době se s tímto názvem v souvislosti se zdravou výživou setkáváme čím dál častěji. Co se pod ním tedy skrývá? Jde o hustý koktejl, který vytvoříme rozmixováním ovoce, zeleniny, bylinek a různých dalších zajímavých ingrediencí. Je plný vitamínů a dokonale zasytí. Smoothie může být zdravá snídaně či vydatná svačinka.
Reklama
Náš tip
Nejčtenější z této rubriky
Černý bez – vyrobte si domácí bezový med, víno nebo sirup

K nejdostupnějším a také nejoblíbenějším léčivým rostlinám u nás patří bez černý. Právě v těchto dnech je možné sbírat jeho voňavé květy, z nichž se dají připravovat čaje, sirupy, nejrůznější šťávy i med. Z bezových květů si však můžeme připravit i chutný dezert - oblíbená je například úprava smažením ve vinném těstíčku.
Sušení švestek a zdravé pochoutky ze sušených švestek

Také máte doma nadbytek švestek a nevíte, co s nimi? Jako první jistě každého napadne možnost je zkapalnit, ale co takhle je usušit a proměnit v chutnou a zdravou sladkost? Sušené švestky mají příznivý vliv na naše zdraví a kromě toho, že dokážou nahradit nezdravé bonbóny a cukrovinky, mají široké možnosti využití také v kuchyni.
Pečeme cheesecake - recept na sýrový dort

Cheesecake neboli česky sýrový dort je velmi chutný dezert, jehož původ najdeme ve Spojených státech amerických. Přestože k americkým pochutinám většinou nemáme příliš důvěry, cheesecake je rozhodně něčím, o co bychom naše chuťové buňky neměli ochudit. Je opravdu výborný a kdo jej jednou ochutná, možná si vytvoří malou závislost.
Co s úrodou cuket – recepty na cuketové dobroty

Máte letos také nadúrodu cuket a už nevíte, co s nimi? Vyzkoušeli jste už všechny známé recepty a dochází vám nápady? Výhodou této zeleniny je, že ji můžeme připravit snad na všechny způsoby a recepty se tak dají obměňovat, jak je libo. Vybrali jsme pro vás pár klasických i nevšedních receptů a uvidíte, že se vám cuketa jen tak nepřejí.
Jak připravit chutné, zdravé a vydatné smoothie?

Slyšeli jste už o smoothie? V poslední době se s tímto názvem v souvislosti se zdravou výživou setkáváme čím dál častěji. Co se pod ním tedy skrývá? Jde o hustý koktejl, který vytvoříme rozmixováním ovoce, zeleniny, bylinek a různých dalších zajímavých ingrediencí. Je plný vitamínů a dokonale zasytí. Smoothie může být zdravá snídaně či vydatná svačinka.
Už jste ochutnali klokaní maso?

Na našem trhu se v poslední době rozšířilo klokaní maso. Můžeme jej zakoupit hned v několika sítích masen i supermarketů a do jídelníčků jej řadí vedle mnoha restaurací i několik cateringových firem, které vaří ve velkém pro jídelny, menzy a bufety. Málokdo však ví, jak klokaní maso chutná a jaké je jeho složení v porovnání s ostatními druhy masa. A proto si o něm pojďme popovídat.
Kolik znáte druhů octů? A umíte je správně používat při vaření?

Ocet je v kuchyni nenahraditelným dochucovadlem, které užijeme při přípravě mnoha pokrmů. Ještě před několika lety se v českých domácnostech používal jen jediný typ octa – kvasný lihový. Dnes však kuchaři a kuchařsky stále častěji sahají po octech méně známých, jako je rýžový, malinový, bylinkový ocet či ocet balsamico.
Další z této rubriky
Chcete zavařovat ovoce a zeleninu? Kupte si zavařovací hrnec

Pokud také patříte k těm, kdo konec léta tráví zavařováním nejrůznějšího ovoce a zeleniny, tak se pravděpodobně neobejdete bez kvalitního zavařovacího hrnce. Věděli jste, že moderní zavařovací hrnce mají řadu zajímavých funkcí, jako například odšťavňování, nebo tavení vosku? Mnohé z nich jsou navíc použitelné též jako automaty na nalévání a vypouštění teplých nápojů.
Rebarbora a nejoblíbenější sladké i slané recepty

Rebarbora neboli reveň je jedním z prvních druhů zeleniny, které na nás na jaře vykouknou ze záhonu. Už v dubnu a květnu se tak můžeme těšit na šťavnaté kyselkavé řapíky, které jsou kulinářsky velmi ceněné a v kuchyni se dají využít k přípravě vynikajících koláčů, plněných knedlíků, marmelád, kompotů, ale pochutnat si můžeme třeba i na polévce z reveně.
Pomelo – vitamínová bomba do salátů i marmelád

I v našich obchodech můžeme dnes již běžně narazit na pravděpodobně největší citrusový plod. Je jím pomelo dorůstající do váhy až 5 kilogramů. Pochutnat si můžeme, jak na syrovém pomelu, které je plné vitamínů, tak jej můžeme využít i při přípravě pokrmů. Dužina se nejčastěji přidává do salátů či dezertů a kůra je využitelná třeba pro výrobu marmelády.
Upečte si doma pravý valašský frgál

Jednou z nejtypičtějších kulinářských specialit Valašska je sladký koláč z kynutého těsta nazývaný frgál. Nechybí na žádné svatbě, rodinné oslavě ani na dalších významných událostech, přitom původně se jednalo o nepovedený koláč. Dnes se tato specialita, jejíž historie sahá do 1. poloviny 19. století snaží získat ochrannou známku Evropské unie.
Raw food – živá strava, která se nehýbe

Zajímáte se o zdravý životný styl? Chcete zhubnout, uzdravit se, nebo jen udělat něco dobrého pro své tělo? Vyzkoušejte raw food neboli živou stravu, která je nejen zdravá, ale také velmi chutná. Při syrové rostlinné stravě rozhodně nebudete hladovět a energie budete mít na rozdávání. Tak co říkáte, nemáte chuť na změnu?