Keto dieta
Keto diety, nebo také ketogenní jsou v současné době velmi populární. Její princip je v podstatě jednoduchý. Omezíme počet přijímaných sacharidů tak, abychom tělo donutilo získávat energii především z tuků. Tento stav se nazývá ketóza.
Na trhu je celá řada firem, které ze současné popularity této diety těží a nabízí celou řadu "keto produktů" a speciálních "keto diet". jejich diety jsou postavené na konzumaci jídel, většinou směsí z prášku, s vysokým obsahem bílkovin a velmi nízkou kalorickou hodnotou. Tyto diety nazývají často také "dietou proteinovou". Naše doporučení je se těmto dietám obloukem vyhnout. Jedná se v podstatě o řízené hladovění postavené na nekvalitních priduktech ze sójového proteinu. Pokud takovouto předepsanou dietu dodržíte, určitě rychle zhubnete. Stejně rychle ale po ukončení diety váhu naberete zpět, pokud výrazně nezměníte jídelníček a stravovací návyky. Chcete-li hubnout pomocí ketózy, zapomeňte na jídlo v prášku, raději zvolte kvalitní potraviny s nízkým obsahem sacharidů, kvalitní tuky, bílkoviny a čerstvou zeleninu.
Jak se dostat do ketózy
Základem je snížit počet sacharidů ve stravě na méně než 50g denně. Těch běžně vyváženou stravou přijímáme zhruba 300 gramů. Po tomto omezení příjmu sacharidů tělo střebovává zásoby glykogenu a zhruba po třech dnech (může to ale trvat i déle), po vyčerpání zásob glykogenu, přepne organismus do ketózy.
V ketóze tělo začne jako hlavní zdroj energie využívat tuky za vzniku ketolátek (ketogeneze). Velmi zjednodušeně řečeno tedy v ketóze získáváme energii nejen z tuků přijatých stravou, ale i z těch vlastních.
Běžným projevem v prvních dnech, poté co omezíte příjem sacharidů, je únava a bolest hlavy, objevit se může tzv. keto chřipka (také sacharidová hřipka, stav podobný běžné chřipce, ale nejedná se o virový původ, ale o projev metabolické změny v organizmu). Tyto příznaky po přepnutí organismu do ketózy zmizí.
Jak se v ketóze udržet
Nutné je stále držet počet přijímaných sacharidů pod 50 gramů denně (hodnota je orientační, u někoho to může být více, u někoho méně).
Jak zjistím, že jsem v ketóze
Vedle obvyklých příznaků, které popisujeme níže, můžete zkusit pomocí diagnostických proužků výskyt ketolátek v moči. Tyto proužky zakoupíte v každé lékárně.
Typické příznaky ketózy
V ketóze pravděpodobně budete pociťovat některý z těchto příznaku:
- úbytek váhy a centimetrů, ze začátku
- zvýšená únava či bolest hlavy, keto chřipka
- menší pocit hladu
- suchov ústech, zápach z úst
- žízeň a s častější potřeba toalety
Komu je keto dieta určená
Ačkoli vám projci všmožných diet postavených na omezení sacharidů budou tvrdit opak, keto dieta určitě není vhodná pro každé. Ideální je její vhodnost probrat se svým lékařem. Trpíte-li cukrovkou, nebo jste-li kardiak, pak není tato dieta vhodná pro vás. Stejně tak v případě těhotenství není vhodné držet tuto dietu.
Diskuze k článku
Nenalezen žádný záznam