IP Polná LB Zateplete strop

Reklama

Keto dieta

keto dieta, ketogenní dieta

Keto diety, nebo také ketogenní jsou v současné době velmi populární. Její princip je v podstatě jednoduchý. Omezíme počet přijímaných sacharidů tak, abychom tělo donutilo získávat energii především z tuků. Tento stav se nazývá ketóza.

Na trhu je celá řada firem, které ze současné popularity této diety těží a nabízí celou řadu "keto produktů" a speciálních "keto diet". jejich diety jsou postavené na konzumaci jídel, většinou směsí z prášku, s vysokým obsahem bílkovin a velmi nízkou kalorickou hodnotou. Tyto diety nazývají často také "dietou proteinovou". Naše doporučení je se těmto dietám obloukem vyhnout. Jedná se v podstatě o řízené hladovění postavené na nekvalitních priduktech ze sójového proteinu. Pokud takovouto předepsanou dietu dodržíte, určitě rychle zhubnete. Stejně rychle ale po ukončení diety váhu naberete zpět, pokud výrazně nezměníte jídelníček a stravovací návyky. Chcete-li hubnout pomocí ketózy, zapomeňte na jídlo v prášku, raději zvolte kvalitní potraviny s nízkým obsahem sacharidů, kvalitní tuky, bílkoviny a čerstvou zeleninu.

Jak se dostat do ketózy

Základem je snížit počet sacharidů ve stravě na méně než 50g denně. Těch běžně vyváženou stravou přijímáme zhruba 300 gramů. Po tomto omezení příjmu sacharidů tělo střebovává zásoby glykogenu a zhruba po třech dnech (může to ale trvat i déle), po vyčerpání zásob glykogenu, přepne organismus do ketózy. 

V ketóze tělo začne jako hlavní zdroj energie využívat tuky za vzniku ketolátek (ketogeneze). Velmi zjednodušeně řečeno tedy v ketóze získáváme energii nejen z tuků přijatých stravou, ale i z těch vlastních. 

Běžným projevem v prvních dnech, poté co omezíte příjem sacharidů, je únava a bolest hlavy, objevit se může tzv. keto chřipka (také sacharidová hřipka, stav podobný běžné chřipce, ale nejedná se o virový původ, ale o projev metabolické změny v organizmu). Tyto příznaky po přepnutí organismu do ketózy zmizí. 

Jak se v ketóze udržet

Nutné je stále držet počet přijímaných sacharidů pod 50 gramů denně (hodnota je orientační, u někoho to může být více, u někoho méně).

Jak zjistím, že jsem v ketóze

Vedle obvyklých příznaků, které popisujeme níže, můžete zkusit pomocí diagnostických proužků výskyt ketolátek v moči. Tyto proužky zakoupíte v každé lékárně.

Typické příznaky ketózy

V ketóze pravděpodobně budete pociťovat některý z těchto příznaku: 
- úbytek váhy a centimetrů, ze začátku
- zvýšená únava či bolest hlavy, keto chřipka
- menší pocit hladu 
- suchov ústech, zápach z úst
- žízeň a s častější potřeba toalety

Komu je keto dieta určená

Ačkoli vám projci všmožných diet postavených na omezení sacharidů budou tvrdit opak, keto dieta určitě není vhodná pro každé. Ideální je její vhodnost probrat se svým lékařem. Trpíte-li cukrovkou, nebo jste-li kardiak, pak není tato dieta vhodná pro vás. Stejně tak v případě těhotenství není vhodné držet tuto dietu. 

Diskuze k článku

Přidat příspěvěk

Nenalezen žádný záznam

Náš tip

Křovinořez STIHL FS 120

Oblíbený křovinořez STIHL FS 120 nyní se slevou 1 700 Kč.

 

MAMUT GLUE TOTAL

Hlavní devizou MAMUT GLUE Total je konečná pevnost 50 kg/cm2. Nejvíc se tedy hodí na místa, kde potřebujete pružný spoj s maximální pevností.

 

Umělé stromy FLORUM

Přemýšlíte nad úpravou vašeho interiéru, terasy nebo zahrady? Chtěli byste ji dopřát něco netradičního, avšak nemáte mnoho času na její opečovávání? Využijte naši nabídku na umělé stromy.

 

ŠIKMÉ A OBLOUKOVÉ PLISÉ ROLETY

Plisé lze zhotovit i v atypických tvarech. Ve většině případů jej lze na rozdíl od atypických hliníkových žaluzií kompletně stahovat a vytahovat.

 

DLAŽBA, KTERÁ OKOUZLÍ VAŠI ZAHRADU

S jarem přichází touha trávit více času na terase a zahradě. Nechte se inspirovat krásnou dlažbou, dlaždicemi, ploty a prvky zahradní architektury Semmelrock a splňte si sen o krásné zahradě.

 

PORFIX, váš partner při stavbě

PORFIX nabízí komplexní stavební materiál z pórobetonu a vápenopísku, který je šetrný k životnímu prostředí a zároveň patří mezi cenově dostupné stavební materiály dnešní doby.

 

Reklama

Reklama

Partnerské weby

Reklama

Další zajímavé magazíny ...

Světadíly.cz

Světadíly

Portál do světa cestování. Každý den nové články, tipy na cesty, recenze, fotografie. Nabídka zájezdů a ubytování po cecelém světě

TureckoDovolená.eu

Dovolená v Turecku

Poznejte barvy a krásy Turecka s naším průvodcem pro cestovatele.

GolfovýMagazín.cz

Golfový magazín

Online golfové statistiky, rady a tipy pro zlepšení hry, objevte s námi kouzlo golfu!

Rudé-Moře.com

Rudé moře

Vše o rudém moři, fauna a flóra, oblíbená letoviska a potápěčské lokality.

ŘeckoZájezdy.cz

Řecko zájezdy

Stránky zaměřené na Řecko a řecké ostrovy. Zajímavé tipy a informace pro cestovatele.