IP Polná LB Zateplete strop

Reklama

Krabičková dieta - zdravá a vyvážená strava

Krabičková dieta je v současnosti velmi oblíbeným způsobem stravování. Objednat si ji můžete u specializované firmy, kde vám odborníci sestaví jídelníček přímo na míru, jídlo připraví profesionální kuchaři a člověk tak může s vynaložením minimálního úsilí jíst zdravou a vyváženou stravu. Krabičková dieta je proto obecně považována za jednu z nejpohodlnějších a nejspolehlivějších diet, ale také něco stojí. Můžeme si ji však připravovat i sami doma.

Krabičková dieta – obecný pojem

Pod názvem krabičková dieta se ukrývá čerstvě připravená strava, která pokrývá nutriční potřeby každého člověka, a je připravována za účelem redukce váhy. Jídlo v krabičkách by nám tak mělo vystačit na celý den a neměli bychom si již dokupovat žádné další doplňky stravy. Důležité je jíst pravidelně 5x denně zdravé a kaloricky vyvážené jídlo. Krabičková dieta je tedy ideálním řešením pro všechny, kdo chtějí změnit svůj životní styl, zhubnout a žít zdravě. Díky krabičkové dietě je možné hubnout až 5 kg za měsíc (váhový úbytek je velmi individuální).

krabičková dieta

Efekt krabičkové diety

Hlavním cílem krabičkové diety je samozřejmě snížení váhy a celkové zlepšení nutričního stavu. Krabičková dieta však může mít i výchovný vliv, protože člověk tak pochopí, jak je důležité zajišťovat tělu častý příjem potravy a že hladovění nemá smysl. Lidé, kteří krabičkovou dietu podstoupí, získají nejen dobře fungující metabolismus, ale zbaví se i návalů chutí na nevhodné potraviny, které mají vysokou energetickou hodnotu. Díky krabičkové dietě zamezíte zdravotním problémům, jež způsobuje nesprávné stravování, budete předcházet obezitě a hubnout zdravě bez hladovění a Jo-Jo efektu, získáte krásnou štíhlou postavu, posílíte své zdraví a budete se cítit skvěle. Budete mít vyváženou glykemickou křivku a zajistíte si dostatečný příjem vitamínů.

Domácí krabičková dieta

S krabičkovou dietou můžete začít klidně sami, bez pomoci odborníků a profesionálních kuchařů. Je potřeba dodržovat základní pravidla a to jíst pravidelně a přemýšlet nad přípravou jídla. Jídlo by mělo totiž kaloricky odpovídat vašim konkrétním fyzickým dispozicím – mělo by být připravováno přímo vám na míru. Proto je nutné znát, kolik kalorií denně naše tělo potřebuje. Každý člověk má tuto hodnotu jinou, je totiž závislá na pohlaví, věku, hmotnosti, výšce a sportovní aktivitě. Vypočítat doporučenou denní dávku kalorií můžeme několika způsoby:

Základem je znát tzv. hodnotu bazálního metabolismu (basal metabolic rate = BMR):
• BMR (ženy) = 655,0955 + (9,5634 × váha v kg) + (1,8496 × výška v cm) - (4,6756 × věk v letech)
• BMR (muži) = 66,473 + (13,7516 × váha v kg) + (5,0033 × výška v cm) - (6,755 × věk v letech)

Na internetu však najdete i jednoduché online výpočty bazálního metabolismu, tedy kalkulačky BMR.

Jak již bylo řečeno, pro krabičkovou dietu je nutná pravidelnost. Den předem si vždy připravíte 5 jídel, která budou mít vyvážený obsah kalorií, a tato jídla budete následující den v pravidelných intervalech konzumovat. Je velmi důležité, aby každé jídlo obsahovalo sacharidy, tuky a bílkoviny, protože jinak bude vaše tělo pociťovat, že mu něco chybí a bude vás honit mlsná.

Jak zjistíte, kolik má jaké jídlo kalorií? V tom vám pomůže výborná aplikace www.kaloricketabulky.cz, kde jsou uvedeny kalorické hodnoty snad všech potravin a jídel. Jednoduše si tak zjistíte, kolik má daný pokrm či ingredience kalorií a sestavíte si jídelníček na daný den tak, abyste nepřesáhli vaši doporučenou denní dávku kalorií. Pokud po čase zjistíte, že máte přes den pocit hladu, je něco špatně a musíte příjem energie upravit. Někdy stačí vpravit do jídelníčku pestřejší jídla. Po čase už budete přesně vědět, jaké potraviny si může dopřát a kterým se musíte naopak vyhnout.

Výhody domácí krabičkové diety

- víte, co jíte a jíte to, co vám chutná
- dieta vyjde mnohem levněji, než od firmy
- jíte pravidelně a zdravě
- vymýšlíte nové recepty
- máte radost z vlastní snahy

Nevýhody domácí krabičkové diety

- musíte pravidelně nakupovat potraviny
- musíte se donutit každý den vařit a připravovat jídlo
- musíte nad jídlem přemýšlet
- musíte nastudovat informace o tucích, bílkovinách a sacharidech
- musíte si zjistit hodnotu BMR a zjišťovat kalorickou hodnotu jídel

Krabičková dieta od specializovaného dodavatele

Pokud se vám nechce připravovat si doma každý den zdravé jídlo, můžete si krabičkovou dietu objednat u specializované firmy. Dnes jich existuje víc než dost, ale jejich služby se však mohou lišit kvalitou i cenou, proto je třeba dobře vybírat. Strava se rozváží každý den, obden či 2x týdně v krabičkách s odtrhovací fólií. Jídla mohou být určena ke konzumaci za studena, nebo k ohřevu.
Jídlo vám bude firmou dovezeno až domů nebo do kanceláře.

Takto zajištěná krabičková dieta má své výhody...

- nemusíte se zdržovat nakupováním a přípravou zdravých pokrmů, ani se stravovat v restauracích či jídelnách
- nemusíte se starat o to, kolik kalorií a proteinů za den přijmete, firma to spočítá za vás
- budete jíst zdravou, vyváženou a chutnou stravu sestavenou odborníky a připravenou profesionálními kuchaři

...ale i nevýhody

Krabičková dieta připravená odborníky je sice velmi účinným způsobem hubnutí, ale vzhledem ke složitosti přípravy jídel, sestavování jídelníčku a také kvůli dovozu jídel až domů či do práce, je také dietou velmi nákladnou. Cena krabičkové diety se pohybuje v rozmezí 200 až 250 Kč za den, pokud ji tedy využíváte v pracovní dny, zaplatíte za ni měsíčně okolo 5 tisíc korun. Někteří prodejci mají dopravu zdarma, jinde je třeba ji ještě připočítat. A právě cena za krabičková jídla patří mezi hlavní negativa, která mnoho zájemců o zdravé stravování odrazují. Další nevýhodou může být to, že vám jídlo zkrátka nebude chutnat, nebo že nebudete mít zrovna na připravený pokrm chuť. Proto je mnohem lepší si krabičkovou dietu připravovat sami.

Doporučujeme

Zkuste si připravit jídelníček sami, nejdříve nejlépe ve spolupráci s odborníkem. Počítání kalorií si rychle osvojíte a získáte tak přehled o tom, kolik kalorií přijímáte, když se stravujete např. v restauraci. Pro zdravou a vyváženou stravu a hubnutí je nutné mít představu, kolik kalorií jaké jídlo obsahuje, ne vždy je totiž po ruce někdo, kdo vám kalolorie spočítá.

Ukázkový jídelníček

Snídaně: pikantní zeleninová pomazánka, pečivo, zelenina
Svačina: jogurt s ovocem a piškoty
Oběd: panenská vepřová pečeně v křenové omáčce, bramborové gnocchi
Svačina: carpacio z cuket na zázvoru a olivovém oleji
Večeře: houbová omeleta s bylinkami, čerstvá zelenina

Snídaně: bílý jogurt s marmeládou, jablkem a vločkami
Svačina: drůbeží šunka, knackebrot, zelenina
Oběd: pečená treska se špenátovým rizotem, ledový salát se zálivkou
Svačina: ovoce, tvaroh s medem a rozinkami
Večeře: kuřecí plátek s přírodní šťávou a grilovanou zeleninou, pečená brambora

Snídaně: žitný chléb s žervé, plátkový sýr, zelenina
Svačina: koláč s citronovým tvarohem a rozinkami
Oběd: kapustový karbanátek, šťouchané brambory, obloha
Svačina: zeleninový salát s jablkem a ořechy, niva
Večeře: hovězí maso na houbách, dlouhozrnná rýže

Diskuze k článku

Přidat příspěvěk

Zdravé stravování

Dáša | 05.03.2024 12:29:17

S krabičkovou dietou mám několikaměsíční zkušenost, objednávám Zdravé stravování program Fit, jídla mi chutnají – občas něco dosolím, ale to jen zřídkakdy. Za službu kdy mi zdravé jídlo přivezou až pod nos nemám problém zaplatit, já mám čas alespoň na jiné aktivity.

Odpovědět

 

Zdravé stravování zkušenost

Daniela Šenkeříková | 03.01.2024 19:51:30

Mě se na krabičkové dietě podařilo zhubnout kila co mi zůstaly po porodu. Odebírala jsem program Fit+ a jsem pyšná na to jak teď vypadám. Co je velká výhoda, že jídlo doručí na adresu a člověk se nemusí starat o nákupy a vaření.

Odpovědět

 

Re: Zdravé stravování zkušenost

Adriana | 24.01.2024 17:59:56

Souhlasím s výhodami co jste vyjmenovala ohledně krabičkové diety, doručení na místo a úspora času je super. Mě se zlepšil zdravotní stav díky vyváženému a zdravému jídelníčku, váhu jsem moc neřešila, ale bylo příjemné mít méně kilogramů na váze.

Odpovědět

 

Re: Re: Zdravé stravování zkušenost

Klára | 10.02.2024 13:13:01

Tak o tom žádná, že je pohodlnější si nechat jídlo nachystat a doručit. Mě se ani nevyplatí si vařit, jsem sama a pokud nikdo nepřijede na návštěvu, tak nevařím, většinou to dopadalo, tak že jsem se něčím odbyla a se zdravou stravou to nemělo nic moc společného, to byl taky jeden z důvodů proč jsem s krabičkami začala, jím zdravěji a nemusím nic chystat.

Odpovědět

 

Re: Re: Re: Zdravé stravování zkušenost

Eliška | 16.02.2024 08:42:10

Kláro, měla jsem to stejně, pokud nikdo nepřišel, tak jsem nevařila. Krabičková dieta u Zdravého stravování má variaci jídel na každý den, jsem až překvapená co vše lze vymyslet a dát dohromady a hlavně jak mi ty jídla šmakují, kolikrát se zalizuji až za ušima.

Odpovědět

 

Krabičková dieta

Eva | 03.10.2023 11:14:09

Mě krabičková dieta pomohla v začátcích, když se mi narodila dcera, nezvládala jsem vařit, tak abych měla dost energie a měla dost živin pro malou. Běhání kolem malé, kojení, vaření a úklid mě tak vyčerpávaly, že jsem se cítila úplně vyždímaná. Můj muž se mi snažil pomáhat, ale musel chodit do práce, tak jsme se dohodli, že objednáme jídelníček přímo určený pro mámy u zdravého stravování. Jídlo mi vyhovovalo, porce dost velké na to abych měla energii na celý den. Byla jsem na krabičkové dietě čtyři měsíce, pak už jsme se s malou sladily a já doma začala normálně fungovat.

Odpovědět

 

Re: Krabičková dieta

Martina | 14.11.2023 18:32:56

Evo, objednala jsem si tento program Pro mámy týden po tom co jsem se vrátila z porodnice a byla jsem na něm tři měsíce. Při miminku je to obrovská pomoc, pokud nemáš k sobě někoho kdo ti navaří a pomůže s úklidem každý den. Bydlíme na opačném konci republiky než zbytek rodiny a všichni ještě chodí do práce, tak mi nebyl nikdo k ruce, proto jsem využila možnosti tohoto stravování a jídelníček za mě velmi rozmanitý a tím, že je určený pro kojící maminky, tak jsem ani nemusela často řešit bolení bříška u malého.

Odpovědět

 

Krabičková dieta - Zdravé stravování

Jana | 29.08.2023 12:42:50

Za mě je lepší varianta si krabičkovou dietu objednat než si ji připravovat, popravdě nevím jak bych se dopočítala kJ a ještě trávit mraky času nad nákupy, vybíráním těch správných potravin a vařením. Raději si tuto službu platím u Zdravého stravování a mám kJ spočítané odborníkem a jídlo přivezené až domů. Šetří to čas a co se mi na tom líbí je, že se tak můžu stravovat dlouhodobě.

Odpovědět

 

Re: Krabičková dieta - Zdravé stravování

Edita | 13.09.2023 16:46:45

Jani, souhlasím s Vámi, lepší je si krabičkovou dietu objednat než se s tím lopotit na nákupech a pak v kuchyni. Existuje mnoho stravovacích programů v krabičkových dietách a jsou sestavované odborníky na stravu a výživu – já mám dobrou zkušenost s programem Fit+ (Zdravé stravování) a jsem spokojená i s cenou kterou platím za to co pro mě dělají.

Odpovědět

 

Re: Re: Krabičková dieta - Zdravé stravování

Valerie | 16.10.2023 09:32:36

Chystám si krabičkovou dietu podle knížky, jako časově to dá hodně zabrat, ale dělá mi radost chystat si jídlo sama. Jestli to mám správně nachystané kaloricky nevím, spíš odhaduji.

Odpovědět

 

Re: Re: Re: Krabičková dieta - Zdravé stravování

Nela | 26.10.2023 21:24:34

Valerie, když tě vaření baví tak dejme tomu, ale to mě teda vůbec a hlavně na to nemám čas a jsem ráda, že mi přes týden kvalitní jídlo vozí a nemusím nikde zdravou stravu shánět. Beru krabičky od zdravého stravování necelý půl rok a dobrý.

Odpovědět

 

Re: Re: Re: Re: Krabičková dieta - Zdravé stravování

Katka Vrbová | 29.11.2023 09:08:13

Ahoj, mám aktuálně Zdravé stravování Fit čtvrtý měsíc a úspora času, který můžu trávit jinak než v kuchyni, je velká. Skrze to jsem se mohla začít věnovat sobě, mám čas na cvičení, které jsem před tím nestíhala. Krabičku si můžu vzít sebou na cvičení a po cestě domů ji sním, domů nepřijdu hladová, ale v příjemném rozložení. I přítel říkal, že vidí nejen změnu v mém vzhledu, ale i v lepší náladě. Jídlo a pohyb spolu souvisí a společně se odráží na těle i na duchu.

Odpovědět

 

Náš tip

Křovinořez STIHL FS 120

Oblíbený křovinořez STIHL FS 120 nyní se slevou 1 700 Kč.

 

MAMUT GLUE MULTI

Na MAMUT GLUE Multi je nejlepší jeho všestrannost. Lepí a tmelí totiž zároveň. A také díky tomu šetří váš čas i náklady.

 

Umělé zelené stěny

Zelené stěny či vertikální zahrady jsou moderním designovým prvkem a současně i dokonalým řešením pro úsporu místa a vytvoření příjemného prostředí.

 

OBLOUKOVÉ A ŠIKMÉ HORIZONTÁLNÍ ŽALUZIE

Oblouková žaluzie řady Sinline® představuje jedinečný způsob zastínění atypických obloukových oken.

 

VELKOFORMÁTOVÉ DLAŽDICE SLUŠÍ KAŽDÉ TERASE

Elegance a moderní design, to jsou hlavní přednosti velkoformátových dlaždic, s kterými vytvoříte nadčasové plochy. K dostání v mnoha barevných variantách a povrchových úpravách.

 

PORFIX, váš partner při stavbě

PORFIX nabízí komplexní stavební materiál z pórobetonu a vápenopísku, který je šetrný k životnímu prostředí a zároveň patří mezi cenově dostupné stavební materiály dnešní doby.

 

Reklama

Reklama

Partnerské weby

Reklama

Další zajímavé magazíny ...

Světadíly.cz

Světadíly

Portál do světa cestování. Každý den nové články, tipy na cesty, recenze, fotografie. Nabídka zájezdů a ubytování po cecelém světě

TureckoDovolená.eu

Dovolená v Turecku

Poznejte barvy a krásy Turecka s naším průvodcem pro cestovatele.

GolfovýMagazín.cz

Golfový magazín

Online golfové statistiky, rady a tipy pro zlepšení hry, objevte s námi kouzlo golfu!

Rudé-Moře.com

Rudé moře

Vše o rudém moři, fauna a flóra, oblíbená letoviska a potápěčské lokality.

ŘeckoZájezdy.cz

Řecko zájezdy

Stránky zaměřené na Řecko a řecké ostrovy. Zajímavé tipy a informace pro cestovatele.