Jak má vypadat správné české pivo?
10.10.2005
Pivo k Čechům patří stejně jako víno k Francouzům a Italům, rakija k Bulharům nebo vodka k Rusům. Jsme zkrátka národem pivařů, který se zároveň může pochlubit, že má jedno z nejlepších piv na světě.
Ročně vyrobíme v České republice okolo 18 milionů hektolitrů zlatého moku, přičemž spotřeba na hlavu (tedy včetně novorozenců) je každý rok okolo 160 litrů, což je světový rekord. Za námi zůstávají Irové, Němci i Rakušané, jejichž pivní značky patří ve světě také k těm známějším.
A jak má takové správné české pivo vypadat, kolik procent alkoholu obsahuje desítka a kolik dvanáctka a jak se pivo správně skladuje? Na všechny tyto otázky odpovídá státní norma z roku 1982.
Aby bylo pivo chutné, osvěžující a řízné, je třeba dodržet několik zásad. V sudech by mělo být pivo udržováno v teplotě mezi 7 a 10 stupni Celsia. Sklep či chladicí boxy, v nichž jsou sudy s pivem uskladněny, by měly být vždy určeny jen pro pivo, aby jej nenarušovaly cizí pachy. Den až dva po dodání sudů by se mělo pivo nechat uležet (u kvasnicového piva to je ale týden až dva).
Narážet by se sudy měly postupně podle data dodávky a vždy platí zásada, že načatý sud je vhodné ihned ještě daný den dotočit. Proto by majitelé restaurací měli volit velikosti sudů podle spotřeby.
Při skladování, narážení a čepování se musí vždy dodržovat přísné hygienické zásady a opatření (od proplachování pivních trubek až po čisté půllitry). Záruční doba je je okolo 14 dní u světlého piva a o týden více u tmavých a vícestupňových piv - pro konkrétní typ piva však vždy platí určitá daná záruční lhůta.
Minimální obsah alkoholu u piva desítky je 2,6%, u jedenáctky 2,8% a u dvanáctky 3,1%. U tmavého piva platí hodnoty 2,3% u desítky, 2,9% u dvanáctky a 3,2% u třináctky. Vůně světlého piva by měla být mírně až výrazně hořká, sladová a bez karamelové složky. Tmavé pivo by mělo mít naopak karamelovou vůni s chmelovou příchutí. Pivo by mělo být čiré (neplatí to však pro kvasnicové pivo, které je vždy zakalené), ale případný zákal není závadný. Vzniká podchlazením piva a dá se odstranit zahřátím.
Častým námětem k diskusím mezi pivaři je otázka, jak je to s pěnou. Jak dlouho by měla pěna vydržet až do první "díry", kterou skrz pěnu uvidíme povrch piva? I o tom norma číslo 56 6635 hovoří. U dvanáctek a vícestupňových světlých piv by to měly být tři minuty, u slabších světlých piv a všech tmavých typů o minutu méně.
Autor: efa
Článek byl zobrazen 8050 krát.
Diskuze k článku
Nenalezen žádný záznam
Kontextová reklama
Tepelná čerpadla Mach – Chameleon
Česká tepelná čerpadla Mach Chameleon s rozsáhlým řízením. Servis a vzdálená správa přímo od výrobce s tradicí 28 let. Vývoj, výroba, instalace a servis tepelných čerpadel.Schody na zakázku od českého výrobce
Trepp-art vám nabízí dřevěné a ocelové schody a schodiště na zakázku. Máme za sebou téměř 20 let zkušeností a tisíce realizací po celé Evropě. Digitální zaměření po celé ČR je zdarma.Umělé zelené stěny do soukromých i komerčních interiérů
Umělé zelené stěny FLORUM jsou trvanlivé, nenáročné na údržbu a poskytují vysokou míru zakrytí. Nepotřebují závlahu a jsou vhodné i do tmavých místKvalitní nábytek české výroby
Moderní český nábytek za rozumnou cenu - kuchyně, obývací pokoje, ložnice, dětské pokoje, předsíně, kanceláře. Vybavte si celý dům v jednom stylu. Nábytek MONARC - nábytek s tradicí od roku 1991.Domácí vodíková terapie ImunoH2!
Vodíkové terapie pomáhají při respiračních onemocněních, výrazně ulevují od postcovidových potíží, při chronické únavě a poruchách spánku. Vodíkové inhalace si můžete dopřát v klidu svého domova anebo při návštěvě našeho ImunoH2 centra, Praha 9
Další články na téma Recepty

Jak připravit smoothie - recepty na chutné, zdravé a vydatné koktejly
Slyšeli jste už o smoothie? V poslední době se s tímto názvem v souvislosti se zdravou výživou setkáváme čím dál častěji. A jak připravit smoothie? Jde o hustý koktejl, který vytvoříme rozmixováním ovoce, zeleniny, bylinek a různých dalších zajímavých ingrediencí. Je plný vitamínů a dokonale zasytí. Smoothie může být zdravá snídaně či vydatná svačinka.

Vybíráte kuchyňský robot bez ramene? dTest přináší praktické tipy i postřehy z aktuálního testu
Předností kuchyňských robotů bez ramene bývá pestrá nabídka speciálních nástavců. Díky nim pomohou nejen s přípravou těsta, ale i se šleháním, sekáním, mixováním nebo strouháním. Zástupci nezávislé spotřebitelské organizace dTest podrobili důkladným zkouškám 17 modelů a k užitečným tipům na výběr tak přidávají i poznatky o tom, jak si spotřebiče vedly v praxi.

Exotické ovoce zvané Cherimoya
Ke koupi neznámého exotického ovoce se většinou příliš nemáme. Nejenže stojí poměrně dost peněz, ale vlastně ani nevíme, jak chutná a co z něj máme jíst. Pokud ale narazíte na ovoce zvané cherimoya, rozhodně po něm sáhněte. Nejenže skvěle chutná, není ani drahé a snadno si z jeho pecek můžeme vypěstovat i rostlinku.

7 nejlepších receptů na domácí hořčici
Sezóna grilování je tady a s ní experimentování s chutěmi. Hořčice je základ k masu i do marinád, nemusíte však zůstávat u plnotučné či kremžské klasiky. Dejte letos přednost neobvyklým kombinacím a vyzkoušejte něco nového…

Šípky - pěstování šípkové růže a využití šípků v kuchyni
Šípky sbírali lidé již odnepaměti. Ve starověkém Řecku a Římě z jejich plodů vyráběli náhrdelníky, které měly sloužit jako ochrana před zlem, ale zároveň měli přilákat i milovanou osobu. U nás se šípky využívaly vždy jako vítaný zdroj potravy a přírodní léčivo. Šípky jsou totiž plné vitamínů i látek, které nám pomáhají očistit tělo.

Fenomén medových dortů
Do českých cukráren, kaváren a restaurací vtrhl před nedávnem nový fenomén - medový dort. Lahodný zákusek plné medově-karamelové chuti, který se doslova rozpouští na jazyku, má své kořeny u starých Slovanů.

Co s úrodou cuket – recepty na cuketové dobroty
Máte letos také nadúrodu cuket a už nevíte, co s nimi? Vyzkoušeli jste už všechny známé recepty a dochází vám nápady? Výhodou této zeleniny je, že ji můžeme připravit snad na všechny způsoby a recepty se tak dají obměňovat, jak je libo. Vybrali jsme pro vás pár klasických i nevšedních receptů a uvidíte, že se vám cuketa jen tak nepřejí.

Kurz grilování na keramických grilech Big Green Egg
Máte doma keramický gril Big Green Egg nebo uvažujete o jeho nákupu a chtěli byste se naučit jej správně používat a grilovat jako profesionálové? Právě pro vás jsou určeny kurzy grilování na keramických grilech. Jak takové kurzy vypadají, co můžete očekávat a co všechno se naučíte?