Recepty na tradiční domácí klobásy 2.
26.10.2020
V prvním díle článku o tradičních domácích klobásách jsme si ukázali recepty na Domácí, Moravské a Chalupářské klobásy. V dnešním článku se podíváme na další klobásy, které si s oblibou ve svých udírnách připravovali naši dědové v Čechách i na Moravě.
Přečtěte si také článek Recepty na tradiční domácí klobásy 1.
Valašské klobásy
Na 5 kg směsi si připravíme:
2,5kg vepřové plece, 2,5kg vepřového boku, 300ml vývaru, 120g řeznické nakládací soli, 15g pepře, 5g mletého kmínu, 5g mletého nového koření, 50g třeného česneku, lžička majoránky, vepřová střeva na plnění
Vepřový bok zbavíme kůže, kterou nevyhazujeme. Vepřovou plec i bok nakrájíme na cca centimetrové kostičky, prosolíme řeznickou solí a pořádně promícháme. V chladničce necháme 3 dny odležet. V den výroby klobás najemno umeleme vepřovou kůži z boku, zalijeme vlažným vývarem, přidáme veškeré koření a vše promícháme. Vzniklou směs přimícháme do nakrájeného masa a vše důkladně promícháme. Necháme krátce proležet a následně plníme do vepřových střev. Klobásy vložíme do předem vyhřáté udírny a udíme do tmavě hnědé barvy.
Slovácké klobásy
Na 5 kg směsi si připravíme:
3kg skopové plece, 0,5 kg tučnějšího skupového výřezu, 1kg vepřového výřezu bez kůže, 0,5kg vepřového boku s kůží, 250 ml vody, 150g polohrubé mouky, 100g řeznické nakládací soli, 15g mletého pepře, 15g sladké papriky, 15g třeného česneku, 5g drceného lmínu, vepřová střeva na plnění
Vepřový bok s kůží a skopový výřez nakrájíme na kousky cca 2 cm velké. Přidáme část řeznické seli, promícháme a dáme na dva dny do chladničky proležet. Skopovou plec a vepřový výřez umeleme na hrubo (deska 10-15mm), přidáme zbytek řeznické soli, pořádně promícháme a také necháme dva dny odležet. Po dvou dnech odležený umeleme vepřový bok s kůží a skopový výřez najemno, přidáme vodu, koření, mouku, a pořádně vymícháme na prát. Poté přidáme skopovou plec a vepřový výřez a vše opět řádně promícháme. Vzniklou směs necháme krátce proležet a plníme do střev. Udíme v předehřáté udírně do zlatova a poté dovaříme 30 minut ve vodě při teplotě cca 70 stupňů.
Ostravské klobásy
Za otce této severomoravské pochoutky bývá označován řezník František Pekárek, který provozoval ve 30. letech minulého století řeznictví v ostravských Hulvákách. Originální recept si vzal bohužel mistr Pekárek do hrobu, říká se ale, že tajemství těchto klobás tkví především v kvalitním vepřovém mase a ne v použitém koření. Receptů na Ostravskou klobásu existuje více, nám se nejvíce osvědčil tento.
Na 5 kg směsi si připravíme:
3 kg vepřové plece, 2 kg vepřového bůčku bez kůže, 200 ml vody, 100g řeznické nakládací soli, 10g pepře, 5g sladké papriky, 5g drceného kmínu, lžička utřeného česneku, vepřová střeva na plnění
Plec i bok nakrájíme na kostky o hraně cca 2 centimetry. Přidáme řeznickou sůl, koření rozmíchané ve vodě, dobře promícháme a dáme na den odležet do chladničky. Znovu řádně promícháme, aby směs lepila a následně plníme do vepřových střev. Udíme v udírně horkým kouřem do tmavé barvy.
Stejně jako v minulém díle našeho článku o tradičních klobásách přidáme tip na závěr: při výrobě všech klobás doporučujeme před plněním do střev vyzkoušet, zda má směs požadovanou chuť. Uděláme to tak, že si ze směsi vytvoříme malou placku, kterou osmažíme na pánvičce. Pokud nám chuť nevyhovuje, dochutíme směs dle potřeby.
Přečtěte si také články
Jak správně udit vepřové maso v domácí udírně
Jak správně udit klobásy v domácí udírně
Jak správně udit sýry v domácí udírně
Jak vybrat elektrickou udírnu?
Článek byl zobrazen 10622 krát.
Diskuze k článku
Nenalezen žádný záznam
Kontextová reklama
Schody na zakázku od českého výrobce
Trepp-art vám nabízí dřevěné a ocelové schody a schodiště na zakázku. Máme za sebou téměř 20 let zkušeností a tisíce realizací po celé Evropě. Digitální zaměření po celé ČR je zdarma.Tepelná čerpadla Mach – Chameleon
Česká tepelná čerpadla Mach Chameleon s rozsáhlým řízením. Servis a vzdálená správa přímo od výrobce s tradicí 28 let. Vývoj, výroba, instalace a servis tepelných čerpadel.Domácí vodíková terapie ImunoH2!
Vodíkové terapie pomáhají při respiračních onemocněních, výrazně ulevují od postcovidových potíží, při chronické únavě a poruchách spánku. Vodíkové inhalace si můžete dopřát v klidu svého domova anebo při návštěvě našeho ImunoH2 centra, Praha 9Kvalitní nábytek české výroby
Moderní český nábytek za rozumnou cenu - kuchyně, obývací pokoje, ložnice, dětské pokoje, předsíně, kanceláře. Vybavte si celý dům v jednom stylu. Nábytek MONARC - nábytek s tradicí od roku 1991.Umělé zelené stěny do soukromých i komerčních interiérů
Umělé zelené stěny FLORUM jsou trvanlivé, nenáročné na údržbu a poskytují vysokou míru zakrytí. Nepotřebují závlahu a jsou vhodné i do tmavých míst
Další články na téma Recepty

Jak vybrat správnou sušičku potravin?
Sušičky ovoce slouží ke snížení obsahu vody v surovinách. Jedná se o způsob dlouhodobé konzervace, při které přesně víte, co sušené plody obsahují. Sušení potravin je mnohem zdravější a zároveň bezpečnější způsob uchovávání potravin. Sušené ovoce, zelenina, bylinky, maso nebo houby, si uchovají svou přirozenou chuť, vůni i obsah vitamínů a zdravých látek mnohem déle.

Lilek je v kuchyni skvělý společník
Lilek, kterému se říká také baklažán, je pěstován pro své podlouhlé plody s fialovočernou slupkou a měkkou dužinu. Jednoletá rostlina je příbuzná s bramborem a rajčetem. Rostlina dorůstající až metrové výšky má svůj původ pravděpodobně ve východní Indii.

Vaječné dobroty aneb co s vejci po Velikonocích?
Vajíčka k Velikonocím neodmyslitelně patří, ale často se stává, že nám jich po svátcích zbude tak trochu nadbytek. Jenomže co s nimi? Přeci je nevyhodíme! Nejlepším řešením je vejce zužitkovat. Můžeme si z nich připravit plno jak tradičních, tak i méně známých pochoutek. Vejce se tak stanou součástí chutného oběda, nebo pohoštění pro návštěvy.

Svatojánský chléb neboli karob – mlsejte zdravě
Rádi mlsáte a nedokážete odolat čokoládě? A víte o tom, že existuje čokoláda, kterou si můžete dopřát i když držíte dietu? Zdravou alternativou čokolády je karob zvaný také svatojánský chléb, který obsahuje spoustu zdraví prospěšných látek. Karobovým práškem můžeme nahradit kakao či čokoládu a začít mlsat zdravě a přitom stejně chutně.

Jakou udírnu vybrat? Klasickou nebo elektrickou?
Uzené speciality z domácí udírny se těší velké oblibě. Jak ale vybrat správnou udírnu? Zvolit klasickou udírnu nebo raději elektrickou? Jaké jsou mezi nimi rozdíly a jaké jsou výhody jednotlivých typů?

Sušení švestek a zdravé pochoutky ze sušených švestek
Také máte doma nadbytek švestek a nevíte, co s nimi? Jako první jistě každého napadne možnost je zkapalnit, ale co takhle je usušit a proměnit v chutnou a zdravou sladkost? Sušené švestky mají příznivý vliv na naše zdraví a kromě toho, že dokážou nahradit nezdravé bonbóny a cukrovinky, mají široké možnosti využití také v kuchyni.

Tlakový hrnec - zdravé jídlo, vitamíny a úspora energie
Hledáte způsob, jak si rychle a přitom zdravě a chutně uvařit? Vsaďte na desítky let ověřenou techniku vaření v páře a pořiďte si tlakový hrnec (nebo-li papinův hrnec či papiňák). Pokrmy, které v tlakovém hrnvi připravíte, si uchovají veškeré vitamíny a minerály, zachovají si své aroma i specifickou chuť. Navíc uspoříte v porovnání s běžným vařením až 50% energie!

Ledová káva – oblíbený letní drink mnoha příchutí
V horkých letních měsících patří mezi oblíbené nápoje ledová káva. Tento chutný nápoj nejen osvěží, ale také povzbudí. Ať už patříte k lidem, co si bez kávy nedokážou představit den, nebo máte rádi kávové speciality, rozhodně ledovou kávu vyzkoušejte. Má spoustu podob a dá se dochutit různými ingrediencemi. Co třeba ledové caffé latte, mocha nebo frappé?