Jak před Vánocemi nakupovat potraviny?
17.12.2005
Vzhledem k tomu, že obchody před Vánocemi praskají ve švech, lidé spěchají a bývají nervózní a podráždění, doporučuje potravinářská inspekce větší obezřetnost při nákupu potravin.
Každý by si měl osvojit alespoň základní pravidla pro nakupování poživatin, aby pak přes vánoční svátky neulehl se zažívacími obtížemi či nějakou horší infekční chorobou.
V prvé řadě bychom se měli vyhnout prodejnám, kde jsou evidentně na štíru s čistotou. "Všímejte si hygienických podmínek prodejny i čistoty personálu, vězte, že s nebalenými potravinami je možné manipulovat jen pomocí podávacího náčiní nebo rukavic," upozorňuje tisková mluvčí Státní zemědělské a potravinářské inspekce Daniela Kolejková.
Kontrolujte datum spotřeby i teplotu mrazícího boxu
Důležité je vždy vedle posouzení vzhledu potravin zkontrolovat dobu použitelnosti, tedy datum uvedené za slovy "Spotřebujte do...". "Po tomto datu se potraviny už nesmějí prodávat a nemají co dělat ani v našich chladničkách," dodává mluvčí. Potraviny bychom měli z obchodu domů převézt co nejrychleji a uskladnit je v takových podmínkách, jaké doporučují instrukce na obalech, které by neměly být deformované, poškozené či špinavé.
Nikdy bychom neměli kupovat potraviny, které podezřele zavánějí, jsou napadeny plísněmi nebo hnilobou anebo nebyly v prodejně uloženy v odpovídajících teplotních podmínkách. To se týká především lahůdek, výrobků z masa, ryb, kuřat, mléčných výrobků nebo zákusků, které mají být ukládány v chladících vitrínách. "Pro vejce platí, že by měla být uložena v suchu, chráněna před slunečním zářením a v prostředí s teplotou mezi 5 - 18˚C," uvádí dále Kolejková.
Nakupujeme-li mražené potraviny, pak je nutné se přesvědčit, zda je teplota mrazící skříně nebo boxu nižší než -18˚ Celsia. Teploměr by měl být vždy na viditelném místě a samozřejmě by měl být funkční. Potraviny by navíc měly být v mrazících boxech uloženy jen do úrovně čáry plnění. Pro přepravu mražených potravin bychom měli použít chladící tašky a po nákupu je urychleně uložit v mrazničce. "Nikdy jednou rozmražené potraviny znovu nezmrazujte," varuje mluvčí SZPI.
Ovoce a zeleninu v zimě kupujte raději v kamenném obchodě
Zásady platí také při nakupování ovoce a zeleniny. Nikdy bychom neměli kupovat plesnivé nebo nahnilé plody, a to ani za "výhodnou cenu". Plody by neměly být mechanicky nebo mrazem poškozené, neboť potom rychleji podléhají zkáze. Mnoho lidí neví, že je zakázáno prodávat tzv. výkroje. "Ani my bychom neměli plísní nebo hnilobou napadené plody vykrajovat. Produkty plísní jsou totiž v celém plodu a mohou být nebezpečné pro naše zdraví," říká mluvčí potravinářské inspekce.
Ovoce i zelenina musejí být při prodeji řádně označeny, mimo jiné třídou jakosti. Ani II. jakostní třída však neznamená, že je možné prodávat nekvalitní zboží. "Pokud se stane, že v balíku citrusových plodů, jablek nebo například kiwi najdeme nahnilé nebo plesnivé plody, je namístě je co nejdříve v prodejně reklamovat a požadovat výměnu za kvalitní zboží nebo vrácení peněz," nabádá Kolejková.
Inspekce nedoporučuje v mrazivých dnech nakupovat ovoce, zeleninu a brambory na tržištích. I když žádný předpis neurčuje teploty, za kterých může být toto zboží prodáváno, zákon stanovuje, že ovoce a zelenina nesmějí být poškozeny mrazem. Laicky je těžké takové poškození při nákupu zjistit, teprve doma však spotřebitel zjistí, že mrazem poškozená pletiva plodů, která obsahují hodně vody, rychle podléhají hnilobě a není možné je konzumovat.
V zimě je proto lépe nakupovat ovoce a zeleninu v kamenných obchodech. Ještě citlivěji na nízké teploty reagují brambory, které začínají sládnout už při +2˚ Celsia. „Namrzlé brambory se vůbec prodávat nesmějí,“ varuje dále tisková mluvčí. Zeleninu, ovoce ani brambory není proto vhodné ani doma skladovat tam, kde by mohlo mrznout, například na balkoně.
V průběhu vánočních svátků a hlavně po nich bychom měli pravidelně kontrolovat chladničku a nekompromisně se zbavit potravin, které jsou prošlé nebo vypadají podezřele.
Autor: efa
Článek byl zobrazen 5776 krát.
Diskuze k článku
Nenalezen žádný záznam
Kontextová reklama
Tepelná čerpadla Mach – Chameleon
Česká tepelná čerpadla Mach Chameleon s rozsáhlým řízením. Servis a vzdálená správa přímo od výrobce s tradicí 28 let. Vývoj, výroba, instalace a servis tepelných čerpadel.Umělé zelené stěny do soukromých i komerčních interiérů
Umělé zelené stěny FLORUM jsou trvanlivé, nenáročné na údržbu a poskytují vysokou míru zakrytí. Nepotřebují závlahu a jsou vhodné i do tmavých míst.TERRAN – barevný svět střech
Když se dokonalá směs barev a tvarů smíchá s téměř staletými výrobními zkušenostmi a technologiemi, vznikne nadčasový a moderní střešní systém. Naše společnost, která působí na trhu už několik generací, se vyznačuje neustálou snahou o inovaci a rozvoj našich služeb.SYSTRA - žaluzie, rolety, markýzy
Český výrobce stínící techniky - dodáváme venkovní žaluzie, screenové rolety, venkovní rolety, interiérové stínění, markýzy a slunolamy. Atypy jsou naše specialita.Stavební systém VELOX od firmy HOFFMANN Chrudim
Využijte zkušeností lídra a výhradního partnera výrobny stavebního systému VELOX. Již přes 2900 realizací stavebního systému VELOX energeticky úsporných, nízkoenergetických a pasivních staveb za posledních 32 let. Zkušenost. Kvalita. Serióznost.Stýská se vám po létě? Pořiďte si bazén se zimní slevou!
Využijte nejvýhodnějších cen plastových bazénů MACHOV během zimních měsíců. Odolné bazény s unikátní konstrukcí, se zastřešením a zárukou
Další články na téma Recepty
Digitálně ovládaný gril Intelligrill 48018 pro inteligentní grilování
Pokud vás mrzí, že se při grilování nemůžete věnovat přátelům či návštěvě, pořiďte si digitálně ovládaný kontaktní gril Intelligrill 48018 vybavený teplotní sondou. Využívá moderní technologie a tak umožňuje nadstandardně inteligentní grilování. Sonda se o vše postará, vy se tak můžete bavit s přáteli a společně si pak pochutnat na výtečném jídle.
Dobroty z ostružin – nejoblíbenější ostružinové recepty
Druhou polovinu prázdnin a také začátek školního roku nám zpříjemňují ostružiny - chutné ovoce, které se vyskytuje nejen na zahradách, ale také na loukách u lesa. Pokud je nechcete trhat z keříku přímo do pusy, nebo si je dát jen tak s cukrem, můžete je využít na přípravu řady dobrot. Máme pro vás pár tipů na ostružinové dobroty.
Máte rádi mírně alkoholické osvěžující nápoje? Ochutnejte cider
Už jste ochutnali cider? Že ne? Tak pokud si občas rádi dáte do nosu, pak tento lahodný alkoholický nápoj rozhodně vyzkoušejte. Vyrábí se řízeným kvašením jablečného moštu, proto se mu často říká jablečné víno. V porovnání s vínem však cider není tak opojný. Je proto ideální pro zahnání žízně, osvěžení a je skvělým doplňkem téměř ke každému jídlu.
Jaký je rozdíl mezi dřevěnou a elektrickou udírnou?
Pokud uvažujete o pořízení nové udírny, určitě stojíte před rozhodnutím, jakou udírnu si vybrat. Možností máte hned několik včetně stavby udírny svépomocí. Dnes se zaměříme na srovnání běžně prodávaných udíren, na udírny dřevěné a elektrické.
Big Green Egg – dokonalý gril, který nahradí celou zahradní kuchyň
Big Green Egg neboli velké zelené vejce je zahradní gril vyrobený z keramiky, který kromě grilování zvládne i restování, pečení, dušení a dokonce i uzení. Stane se tak dokonalým společníkem pro každou garden party nebo oslavu. A to nejen v létě.
Domácí míchané nápoje pro sváteční dny
Tento rok byl pro všechny velice náročný, a tak se těšíme, že alespoň o svátcích v kruhu nebližších na chvíli vydechneme a zažijeme pohodovou a uvolněnou atmosféru. Tu si můžeme vychutnat i s oblíbeným koktejlem, na jehož přípravu využijeme čerstvou perlivou vodu přichystanou v domácím výrobníku.
Rebarbora a nejoblíbenější sladké i slané recepty
Rebarbora neboli reveň je jedním z prvních druhů zeleniny, které na nás na jaře vykouknou ze záhonu. Už v dubnu a květnu se tak můžeme těšit na šťavnaté kyselkavé řapíky, které jsou kulinářsky velmi ceněné a v kuchyni se dají využít k přípravě vynikajících koláčů, plněných knedlíků, marmelád, kompotů, ale pochutnat si můžeme třeba i na polévce z reveně.
Nové Beaujolais je na pultech
"Le beaujolais nouveau est arrivé" - to je věta, která hýbe každoročně v polovině listopadu nejen domovskou Francií, ale i dalšími desítkami zemí po celém světě. Vinaři i milovníci lahodného moku totiž netrpělivě očekávají třetí čtvrtek v listopadu, aby mohli ochutnat nový ročník Beaujolais.