Thajská kuchyně
08.07.2012
Thajsko má jednu nesmírnou výhodu, která se projevuje i v rozmanitosti kuchyně, a tou je podnebí. V Thajsku nalezneme hojně rostoucí tropické druhy ovoce a zeleniny, stejně jako moře bohaté na ryby a mořské plody.
Thajská kuchyně rozhodně není odnož kuchyně čínské, i když Thajci od Číňanů převzali mnohé techniky přípravy pokrmů. Má naopak blíže ke kuchyni indické, ze které přijala některé druhy koření. Kouzlo thajské kuchyně není v široké škále ingrediencí, ale v umění sladit jednotlivé chuti v dokonalý celek. Jaká bude tato výsledná chuť již záleží na konkrétním jídle a fantazii kuchaře – podobně jako v čínské kuchyni se můžete setkat a pokrmy velmi jemnými i neuvěřitelně pálivými, kyselými i sladkými. Omáčky v thajské kuchyni se nezahušťují škrobovou moučkou, a jsou tudíž lehčí a lahodnější. Oproti indickému kari není to thajské sušené, ale jeho základem je pasta vyráběná z namočených rozdrcených bylinek a koření.
Thajsko je vyhlášeno svými extra pálivými chilli papričkami, které do jihovýchodní Asie přivezli portugalští kupci. Dnes roste v Thajsku deset druhů nejpálivějších chilli papriček na světě. Používají se zejména do omáček – například nam prik, která je základní chuťovou přísadou a skládá se z nam pla (slaná rybí omáčka), kapee (garnátí pasta), koriandru a citrónové šťávy.
Ochucování pokrmů
Thajské pokrmy se nejčastěji kromě chilli papriček ochucují česnekem, limetkovou šťávou, citrónovou šťávou, zázvorem, limetkovými listy, kokosovým mlékem, koriandrem, římským kmínem, mátou, bazalkou, palmovým cukrem, arašídy, sezamovými semínky, šalotkami, badyánem, sladkou kukuřicí, tamarindem, kurkumou, chilli omáčkou, rybí omáčkou, kari pastou, pastou z garnátů, omáčkou z hlív ústřičných, sójovou omáčkou, třtinovým cukrem, a jinými. Thajský česnek má oproti tomu evropskému menší narůžovělé stroužky – dokřupava osmažený se používá ke zdobení pokrmů, nakládaný v rýžovém vinném octě se solí a cukrem je potom chuťovou přísadou zvanou kratien dong.
Ingredience
Mezi základní ingredience patří již zmiňované ovoce (banány, ananas, papája, jambosy, karamboly, langsaty, liči, limety, manga, myrolabany, mučenky), ořechy, kukuřice, tapioka, sója, kolokasie, tofu, maso (hovězí, vepřové i kuřecí), houby, nudle, mořské plody, mořské a sladkovodní ryby, garnáti, krabi, krevety, mušle, krabi, olihně, langusty, brambory a několik druhů rýže.
Stolování a zvyky Thajců
Thajci obvykle snídají rýžovou kaši s nakládanými ředkvičkami či jinou zeleninou, trochou vepřového masa a několika chilli papričkami. Oběd si již dovedeme představit – většinou nudlová polévka s kousky kuřete a zeleniny, zelených fazolek a fazolových výhonků, smažené nudle s kousky masa a zeleniny, ochucené směsí omáček. Oblíbená je taky polévka suki gai z kuřecího masa, sójové omáčky, rybí omáčky, cukru, vajec, čerstvého tofu, nakládaného česneku, vývaru, práškového chilli, citrónové šťávy a celeru.
Nejbohatším jídlem dne bývají večeře, které se skládají z několika chodů, podávaných současně. Nechybí samozřejmě ani ovoce a moučník. Pokrmy bývají zdobeny zeleninou vykrajovanou do tvaru různých květů.
Vepřové maso se velmi často spojuje s plody moře. Kuřecí a hovězí maso se objevuje ve smažených pokrmech.
Sladkokyselá polévka z garnátů
Suroviny na 4 porce
1,2 litru kuřecího vývaru,
4 pokrájené jarní cibulky,
2 lžíce nasekané čerstvé natě koriandru,
1 malá jemné sekaná chilli paprička bez semínek,
3 na kousky pokrájené stonky citrónové trávy,
2 lžíce limetové šťávy,
500 g rozmražených garnátů,
Postup
Smíchejte v hrnci všechny ingredience, kromě garnátů. Uveďte do varu, zakryjte hrnec a na mírném plameni vařte 20 minut, aby se všechny chuti smísily. Přeceďte a dejte zpět do hrnce jen čistý vývar. Přidejte garnáty a 1 – 2 minuty prohřívejte. Hotovou polévku ozdobte nasekanou natí koriandru a jarní cibulkou.
Smažené vepřové kuličky
Suroviny
500 g tučnějšího vepřového masa,
2 jarní cibulky,
3 lžíce sójové omáčky,
1 lžíce limetové šťávy,
1 lžíce třtinového cukru,
1 jemně nakrájená chilli paprička bez semínek,
1 lžíce oloupaného a jemně nasekaného zázvoru,
několik lžic rýžové mouky,
olej na smažení.
Postup
Všechny přísady kromě oleje smícháme s masem, osolíme a řádně promícháme. Tvoříme kuličky a smažíme do křupava na oleji.
Článek byl zobrazen 17268 krát.
Diskuze k článku
Nenalezen žádný záznam
Kontextová reklama
Dřevěné šperky a bytové dekorace
Výrobky ze dřeva - dřevěné šperky, módní a bytové doplňky, velikonoční a vánočná dekorace. Široká nabídka produktů přímo od českého výrobce.TERRAN – barevný svět střech
Když se dokonalá směs barev a tvarů smíchá s téměř staletými výrobními zkušenostmi a technologiemi, vznikne nadčasový a moderní střešní systém. Naše společnost, která působí na trhu už několik generací, se vyznačuje neustálou snahou o inovaci a rozvoj našich služeb.Tepelná čerpadla Mach – Chameleon
Vysoce výkonná česká tepelná čerpadla Mach Chameleon. Servis a vzdálená správa přímo od výrobce s dlouholetou tradicí. Vývoj, výroba, instalace a servis tepelných čerpadel.Schody na zakázku od českého výrobce
Trepp-art vám nabízí dřevěné a ocelové schody a schodiště na zakázku. Máme za sebou téměř 20 let zkušeností a tisíce realizací po celé Evropě. Digitální zaměření po celé ČR je zdarma.
Další články na téma Recepty
Černý bez – vyrobte si domácí bezový med, víno nebo sirup
K nejdostupnějším a také nejoblíbenějším léčivým rostlinám u nás patří bez černý. Právě v těchto dnech je možné sbírat jeho voňavé květy, z nichž se dají připravovat čaje, sirupy, nejrůznější šťávy i med. Z bezových květů si však můžeme připravit i chutný dezert - oblíbená je například úprava smažením ve vinném těstíčku.
Tlakový hrnec - zdravé jídlo, vitamíny a úspora energie
Hledáte způsob, jak si rychle a přitom zdravě a chutně uvařit? Vsaďte na desítky let ověřenou techniku vaření v páře a pořiďte si tlakový hrnec (nebo-li papinův hrnec či papiňák). Pokrmy, které v tlakovém hrnvi připravíte, si uchovají veškeré vitamíny a minerály, zachovají si své aroma i specifickou chuť. Navíc uspoříte v porovnání s běžným vařením až 50% energie!
Jak se vyrábějí nejoblíbenější kysané mléčné výrobky?
Všude slyšíme, jak jsou kysané výrobky zdravé, jak upravují zažívání a přispívají ke zdravému trávení. Víte však, z čeho se vyrábí? Jaké množství bychom měli konzumovat? Jaké existují druhy kysaných mléčných výrobků, a vyznáte se v nich? Pokud také tápete v tom, jaký je rozdíl mezi kefírem, podmáslím, kyškou či jogurtovým mlékem, čtěte následující řádky.
Jak vybrat elektrickou udírnu?
Elektrické udírny patří mezi ty nejsnáze ovladatelné, a proto stoupá jejich obliba zejména mezi těmi, kteří s uzením začínají nebo se teprve učí. I mezi elektrickými udírnami existují rozdíly ve způsobu topení a regulace teploty. Jednotlivé typy mají pochopitelně své výhody i nevýhody.
3 nejoblíbenější recepty na saláty v roce 2019 – také je doma připravujete?
Zdravá strava je čím dál více propíraným tématem. Zelenina obsahuje velké množství vlákniny, a kromě toho také vitaminů, které jsou pro lidský organismus potřebné. Které saláty jsou vašimi oblíbenými a shodují se s těmi, které si zamilovala většina české populace?
Avokádo – tipy na využití i pěstování z pecky
Ještě donedávna bylo avokádo exotickou plodinou, kterou znal u nás jen málokdo. Dnes je však běžně k dostání ve většině supermarketů a tak i my můžeme okusit jeho lahodnou chuť a využívat jeho příznivých účinků na lidský organismus. Kdo má zájem, může si z pecky avokáda vypěstovat také pěknou pokojovou rostlinu.
Pečeme cheesecake - recept na sýrový dort
Cheesecake neboli česky sýrový dort je velmi chutný dezert, jehož původ najdeme ve Spojených státech amerických. Přestože k americkým pochutinám většinou nemáme příliš důvěry, cheesecake je rozhodně něčím, o co bychom naše chuťové buňky neměli ochudit. Je opravdu výborný a kdo jej jednou ochutná, možná si vytvoří malou závislost.
Punč, grog, svařák a další nápoje pro zahřátí
Při pohledu z okna vás v těchto romantických leč chladivých dnech jistě napadne, že by to chtělo něco dobrého pro zahřátí. Vedle čaje s rumem či slivovicí se nabízí i luxusnější a lahodnější nápoje, které zvládnete připravit sami.