Thajská kuchyně
08.07.2012
Thajsko má jednu nesmírnou výhodu, která se projevuje i v rozmanitosti kuchyně, a tou je podnebí. V Thajsku nalezneme hojně rostoucí tropické druhy ovoce a zeleniny, stejně jako moře bohaté na ryby a mořské plody.
Thajská kuchyně rozhodně není odnož kuchyně čínské, i když Thajci od Číňanů převzali mnohé techniky přípravy pokrmů. Má naopak blíže ke kuchyni indické, ze které přijala některé druhy koření. Kouzlo thajské kuchyně není v široké škále ingrediencí, ale v umění sladit jednotlivé chuti v dokonalý celek. Jaká bude tato výsledná chuť již záleží na konkrétním jídle a fantazii kuchaře – podobně jako v čínské kuchyni se můžete setkat a pokrmy velmi jemnými i neuvěřitelně pálivými, kyselými i sladkými. Omáčky v thajské kuchyni se nezahušťují škrobovou moučkou, a jsou tudíž lehčí a lahodnější. Oproti indickému kari není to thajské sušené, ale jeho základem je pasta vyráběná z namočených rozdrcených bylinek a koření.
Thajsko je vyhlášeno svými extra pálivými chilli papričkami, které do jihovýchodní Asie přivezli portugalští kupci. Dnes roste v Thajsku deset druhů nejpálivějších chilli papriček na světě. Používají se zejména do omáček – například nam prik, která je základní chuťovou přísadou a skládá se z nam pla (slaná rybí omáčka), kapee (garnátí pasta), koriandru a citrónové šťávy.
Ochucování pokrmů
Thajské pokrmy se nejčastěji kromě chilli papriček ochucují česnekem, limetkovou šťávou, citrónovou šťávou, zázvorem, limetkovými listy, kokosovým mlékem, koriandrem, římským kmínem, mátou, bazalkou, palmovým cukrem, arašídy, sezamovými semínky, šalotkami, badyánem, sladkou kukuřicí, tamarindem, kurkumou, chilli omáčkou, rybí omáčkou, kari pastou, pastou z garnátů, omáčkou z hlív ústřičných, sójovou omáčkou, třtinovým cukrem, a jinými. Thajský česnek má oproti tomu evropskému menší narůžovělé stroužky – dokřupava osmažený se používá ke zdobení pokrmů, nakládaný v rýžovém vinném octě se solí a cukrem je potom chuťovou přísadou zvanou kratien dong.
Ingredience
Mezi základní ingredience patří již zmiňované ovoce (banány, ananas, papája, jambosy, karamboly, langsaty, liči, limety, manga, myrolabany, mučenky), ořechy, kukuřice, tapioka, sója, kolokasie, tofu, maso (hovězí, vepřové i kuřecí), houby, nudle, mořské plody, mořské a sladkovodní ryby, garnáti, krabi, krevety, mušle, krabi, olihně, langusty, brambory a několik druhů rýže.
Stolování a zvyky Thajců
Thajci obvykle snídají rýžovou kaši s nakládanými ředkvičkami či jinou zeleninou, trochou vepřového masa a několika chilli papričkami. Oběd si již dovedeme představit – většinou nudlová polévka s kousky kuřete a zeleniny, zelených fazolek a fazolových výhonků, smažené nudle s kousky masa a zeleniny, ochucené směsí omáček. Oblíbená je taky polévka suki gai z kuřecího masa, sójové omáčky, rybí omáčky, cukru, vajec, čerstvého tofu, nakládaného česneku, vývaru, práškového chilli, citrónové šťávy a celeru.
Nejbohatším jídlem dne bývají večeře, které se skládají z několika chodů, podávaných současně. Nechybí samozřejmě ani ovoce a moučník. Pokrmy bývají zdobeny zeleninou vykrajovanou do tvaru různých květů.
Vepřové maso se velmi často spojuje s plody moře. Kuřecí a hovězí maso se objevuje ve smažených pokrmech.
Sladkokyselá polévka z garnátů
Suroviny na 4 porce
1,2 litru kuřecího vývaru,
4 pokrájené jarní cibulky,
2 lžíce nasekané čerstvé natě koriandru,
1 malá jemné sekaná chilli paprička bez semínek,
3 na kousky pokrájené stonky citrónové trávy,
2 lžíce limetové šťávy,
500 g rozmražených garnátů,
Postup
Smíchejte v hrnci všechny ingredience, kromě garnátů. Uveďte do varu, zakryjte hrnec a na mírném plameni vařte 20 minut, aby se všechny chuti smísily. Přeceďte a dejte zpět do hrnce jen čistý vývar. Přidejte garnáty a 1 – 2 minuty prohřívejte. Hotovou polévku ozdobte nasekanou natí koriandru a jarní cibulkou.
Smažené vepřové kuličky
Suroviny
500 g tučnějšího vepřového masa,
2 jarní cibulky,
3 lžíce sójové omáčky,
1 lžíce limetové šťávy,
1 lžíce třtinového cukru,
1 jemně nakrájená chilli paprička bez semínek,
1 lžíce oloupaného a jemně nasekaného zázvoru,
několik lžic rýžové mouky,
olej na smažení.
Postup
Všechny přísady kromě oleje smícháme s masem, osolíme a řádně promícháme. Tvoříme kuličky a smažíme do křupava na oleji.
Článek byl zobrazen 17646 krát.
Diskuze k článku
Nenalezen žádný záznam
Kontextová reklama
Domácí vodíková terapie ImunoH2!
Vodíkové terapie pomáhají při respiračních onemocněních, výrazně ulevují od postcovidových potíží, při chronické únavě a poruchách spánku. Vodíkové inhalace si můžete dopřát v klidu svého domova anebo při návštěvě našeho ImunoH2 centra, Praha 9Schody na zakázku od českého výrobce
Trepp-art vám nabízí dřevěné a ocelové schody a schodiště na zakázku. Máme za sebou téměř 20 let zkušeností a tisíce realizací po celé Evropě. Digitální zaměření po celé ČR je zdarma.Tepelná čerpadla Mach – Chameleon
Česká tepelná čerpadla Mach Chameleon s rozsáhlým řízením. Servis a vzdálená správa přímo od výrobce s tradicí 28 let. Vývoj, výroba, instalace a servis tepelných čerpadel.Kvalitní nábytek české výroby
Moderní český nábytek za rozumnou cenu - kuchyně, obývací pokoje, ložnice, dětské pokoje, předsíně, kanceláře. Vybavte si celý dům v jednom stylu. Nábytek MONARC - nábytek s tradicí od roku 1991.Umělé zelené stěny do soukromých i komerčních interiérů
Umělé zelené stěny FLORUM jsou trvanlivé, nenáročné na údržbu a poskytují vysokou míru zakrytí. Nepotřebují závlahu a jsou vhodné i do tmavých míst
Další články na téma Recepty

Morphy Richards Multicooker 562000 - 10 funkcí v jednom hrnci
Pokud hledáte ideální spotřebič do malé kuchyně, chlapské nebo studentské domácnosti, právě jste ho našli. Multicooker zastane v kuchyni práci několika spotřebičů najednou – seká, mělní, vaří, smaží, dusí, míchá a peče. To vše s minimem úsilí, špinavého nádobí a spotřeby energie.

Oblíbené letní ovocné koláče
Zahrady jsou teď plné nejrůznějšího ovoce, u něhož snad nenajdeme lepšího využití, než jej zapracovat do některého z oblíbených letních koláčů. Ať už jsou to třešně, jahody, rybíz či ostružiny – z toho všeho můžeme vytvořit sladké potěšení pro naše chuťové buňky. Občas je třeba nehledět na kalorie a dát si pořádně do nosu!

Jak vybrat elektrickou udírnu?
Elektrické udírny patří mezi ty nejsnáze ovladatelné, a proto stoupá jejich obliba zejména mezi těmi, kteří s uzením začínají nebo se teprve učí. I mezi elektrickými udírnami existují rozdíly ve způsobu topení a regulace teploty. Jednotlivé typy mají pochopitelně své výhody i nevýhody.

Kouzlo francouzské kuchyně
Francouzská kuchyně je respektovaným pojmem po celém světě. Své místo má mezi světovými kuchyněmi na předních místech, hned vedle italské, čínské nebo balkánských kuchyní.

Vychutnejte si exkluzivní kávu od technologicky vyspělých kávovarů Jura
Pro každého, kdo má kávu opravdu rád a nebere ji jen jako prostředek k nabuzení a získání energie, je výjimečná chuť kávy to, o co mu jde především. Stejně, jako se dá vychutnat vytříbená skotská whisky, tak se dá i káva připravit tak, aby svou chutí omámila každou chuťovou buňku. Nezáleží přitom, jestli máte raději espresso, cappuccino nebo latte. Každá káva si zaslouží dokonalou přípravu. Mezi odborníky na přípravu lahodné kávy patří kávovary Jura.

Pomelo – vitamínová bomba do salátů i marmelád
I v našich obchodech můžeme dnes již běžně narazit na pravděpodobně největší citrusový plod. Je jím pomelo dorůstající do váhy až 5 kilogramů. Pochutnat si můžeme, jak na syrovém pomelu, které je plné vitamínů, tak jej můžeme využít i při přípravě pokrmů. Dužina se nejčastěji přidává do salátů či dezertů a kůra je využitelná třeba pro výrobu marmelády.

Domácí lančmít vyrobíte snadno a rychle
Luncheon meat, neboli hezky česky lančmít je mleté kořeněné maso prodávané v konzervě. Majitelé šunkovaru (a nejen oni) si výtečný lančmít připraví snadno sami.

Slivovice a calvados – jak připravit kvas na domácí pálenku
Podzim je tady a s ním doba dozrávání švestek a jablek. Mezi nejoblíbenější formy zpracování tohoto ovoce patří v našich končinách destilace, tedy proměna ovoce v pálenku. Jak ale ovoce správně zpracovat, aby s něj na konci procesu byl kvalitní destilát?