Jak správně servírovat víno?
18.08.2005
Víno - o tomto tradičním a stovky let starém nápoji byly napsány už tisíce publikací. Přesto mnoho lidí neví, jak tento mok správně servírovat, abychom si ho co nejlépe vychutnali.
Důležité je dodržovat správnou teplotu daného druhu vína. Zatímco šumivá vína, která tvoří tak trochu zvláštní vinnou kapitolu a nebudeme se jimi v tomto článku zabývat, by měla být velmi studená, červená vína se servírují o teplotě mnohem vyšší. Podcenit bychom neměli ani dobře zvládnutý rituál otevírání lahve a nutné je dbát také na výběr skleniček.
Nejprve se zastavíme u teploty vína. Šumivá vína by měla být podávána o teplotě okolo pěti stupňů Celsia, bílá vína by měla mít o několik stupňů více - sladká vína okolo osmi stupňů, suchá vína o 2 až 3 stupně více. O červených vínech se říká, že by měla mít pokojovou teplotu, ve skutečnosti by však měla být o něco chladnější. Mladá vína bychom měli konzumovat o teplotě okolo 15 stupňů Celsia, zralejší odrůdy kolem 17 stupňů.
Na danou teplotu by se víno mělo zchladit či oteplit ne nárazově, ale postupně; takzvaně ho temperujeme, aby nedošlo k tepelnému šoku. V žádném případě bychom neměli narychlo chladit víno v mrazáku nebo jej ohřívat v mikrovlnné troubě. Připravit ke konzumaci by se víno mělo alespoň jeden den předem. U mladších vín se doporučuje přelít ho asi hodinu před konzumací do karafy, aby se usadilo.
Také otevírání vína je tak trochu věda. Vždy by měl, pokud je to možné, otevírat láhev muž. Nejprve je nutné odstranit staniol, ale pouze jeho horní část, zbytek se nechává na lahvi. Okraj lahve poté utřeme čistým ubrouskem. Kvalitní vývrtkou posléze odstraníme korek, a to tak, abychom jej celý neprovrtali - hrozilo by vydrolení korku do nápoje. Korek by také neměl při vytahování takzvaně mlasknout, ale měl by být vytažen pomalu a neslyšně. Hrdlo poté opět utřeme.
Pokud jsme v restauraci a víno servíruje číšník, měl by jej vždy náležitě představit. Sdělit značku, ročník i odrůdu vína a případně také jeho původ nebo zpracování. Jestliže ten, kdo víno objednal, po ochutnání souhlasí se servírováním, nalije číšník víno všem u stolu, a to zprava.
Skleničky by měly být na stopce a měly by být tenkostěnné. Na bílé víno se používají vyšší a štíhlejší sklenice, na červené víno baculatější sklenice s kratší nožkou. Víno by se nikdy nemělo dolévat, a to zejména víno bílé. U červeného vína někteří dolévání povolují.
Autor: efa
Články s podobnou tématikou
Vybudujte si v bytě domácí vinotéku
Vybudujte si malý domácí sklípek
Článek byl zobrazen 7646 krát.
Diskuze k článku
Nenalezen žádný záznam
Kontextová reklama
Dřevěné šperky a bytové dekorace
Výrobky ze dřeva - dřevěné šperky, módní a bytové doplňky, velikonoční a vánočná dekorace. Široká nabídka produktů přímo od českého výrobce.Tepelná čerpadla Mach – Chameleon
Vysoce výkonná česká tepelná čerpadla Mach Chameleon. Servis a vzdálená správa přímo od výrobce s dlouholetou tradicí. Vývoj, výroba, instalace a servis tepelných čerpadel.TERRAN – barevný svět střech
Když se dokonalá směs barev a tvarů smíchá s téměř staletými výrobními zkušenostmi a technologiemi, vznikne nadčasový a moderní střešní systém. Naše společnost, která působí na trhu už několik generací, se vyznačuje neustálou snahou o inovaci a rozvoj našich služeb.Schody na zakázku od českého výrobce
Trepp-art vám nabízí dřevěné a ocelové schody a schodiště na zakázku. Máme za sebou téměř 20 let zkušeností a tisíce realizací po celé Evropě. Digitální zaměření po celé ČR je zdarma.
Další články na téma Recepty
Domácí paprikové klobásy - jednoduché klobásy do domácí udírny
Podzim je čas domácího uzení. Dnes si ukážeme recept na paprikové klobásy s pálivou paprikou, které si snadno vyrobíme v domácích podmínkách. Potřebovat budeme pouze základní kuchyňské vybavení a udírnu.
Uzený úhoř z domácí udírny
Lahůdka, které se nic nevyrovná. Tuto pověst má uzený úhoř nejen kvůli výbornému masu, ale také také díky knihám a filmům spisovatele Oty Pavla. I proto sahá cena uzeného úhoře do astronomických výšin přesahující 1000 Kč za kilogram. Dalším důvodem je úbytek úhořů v našich vodách. Stále si však můžete úhoře chytit a vyudit doma sami. Jak na to?
Domácí ghí - jak připravit přepuštěné máslo, nejlepší tuk na pečení a smažení
Záleží vám na tom, co jíte? Kupujete si kvalitní suroviny a věnujete dostatečnou pozornost tepelné přípravě pokrmů? Pak byste se měli zaměřit také na tuk, na kterém potraviny připravujete. Jako nejlepší tuk pro vaření, pečení či smažení je označováno přepuštěné máslo ghí, které nejenže je chutné, ale má také spoustu pozitivních účinků na lidské zdraví.
Grilujte jako profesionálové: Okoukejte triky mistrů grilování!
Grilovací sezóna je v plném proudu, a pokud jste ještě letos neuspořádali grilovací párty, je potřeba to napravit. Poradíme vám ty nejlepší triky, díky kterým se bude o vašem grilování mluvit ještě hodně dlouho. Tak jdeme na to!
Žaludová mouka – z válečné náhražky je dnes zdravá výživa
V těžkých dobách, kdy nebyl dostatek jídla, si lidé museli hledat způsob, jak si i v takto tvrdých podmínkách udržet zdraví a sílu. Klasickou mouku proto začali nahrazovat žaludovou moukou, která má vysokou výživovou hodnotu a obsahuje spoustu zdraví prospěšných látek. Dnes již díkybohu hlady netrpíme, ale žaludová mouka se do našich kuchyní vrací. Proč?
Zavařování může být také kulinářský zážitek
Pamatujete si ještě na obrovský prádelní hrnec naplněný hlavně v létě a na podzim zavařovacími sklenicemi? Zavařování jako jeden ze způsobů konzervace potravin vzniklo v hlavě a následně v kuchyni francouzského kuchaře a cukráře Nicollase Aperta někdy na sklonku 18. století.
Exotické ovoce zvané Cherimoya
Ke koupi neznámého exotického ovoce se většinou příliš nemáme. Nejenže stojí poměrně dost peněz, ale vlastně ani nevíme, jak chutná a co z něj máme jíst. Pokud ale narazíte na ovoce zvané cherimoya, rozhodně po něm sáhněte. Nejenže skvěle chutná, není ani drahé a snadno si z jeho pecek můžeme vypěstovat i rostlinku.
Kuskus – nízkokalorická příloha, která se nevaří
Kdo se alespoň trochu zajímá o zdravou výživu, měl by do svého jídelníčku zařadit kuskus – potravinu, která dokáže dokonale nahradit tradiční a kaloricky vydatné přílohy. Kuskus by tak neměl chybět v kuchyni všech, kdo dosud marně bojují s nadbytečnými kily. A hlavní výhoda kuskusu? Nevaří se! Zalijete jej vodou a je to!