Jak správně servírovat víno?
18.08.2005
Víno - o tomto tradičním a stovky let starém nápoji byly napsány už tisíce publikací. Přesto mnoho lidí neví, jak tento mok správně servírovat, abychom si ho co nejlépe vychutnali.
Důležité je dodržovat správnou teplotu daného druhu vína. Zatímco šumivá vína, která tvoří tak trochu zvláštní vinnou kapitolu a nebudeme se jimi v tomto článku zabývat, by měla být velmi studená, červená vína se servírují o teplotě mnohem vyšší. Podcenit bychom neměli ani dobře zvládnutý rituál otevírání lahve a nutné je dbát také na výběr skleniček.
Nejprve se zastavíme u teploty vína. Šumivá vína by měla být podávána o teplotě okolo pěti stupňů Celsia, bílá vína by měla mít o několik stupňů více - sladká vína okolo osmi stupňů, suchá vína o 2 až 3 stupně více. O červených vínech se říká, že by měla mít pokojovou teplotu, ve skutečnosti by však měla být o něco chladnější. Mladá vína bychom měli konzumovat o teplotě okolo 15 stupňů Celsia, zralejší odrůdy kolem 17 stupňů.
Na danou teplotu by se víno mělo zchladit či oteplit ne nárazově, ale postupně; takzvaně ho temperujeme, aby nedošlo k tepelnému šoku. V žádném případě bychom neměli narychlo chladit víno v mrazáku nebo jej ohřívat v mikrovlnné troubě. Připravit ke konzumaci by se víno mělo alespoň jeden den předem. U mladších vín se doporučuje přelít ho asi hodinu před konzumací do karafy, aby se usadilo.
Také otevírání vína je tak trochu věda. Vždy by měl, pokud je to možné, otevírat láhev muž. Nejprve je nutné odstranit staniol, ale pouze jeho horní část, zbytek se nechává na lahvi. Okraj lahve poté utřeme čistým ubrouskem. Kvalitní vývrtkou posléze odstraníme korek, a to tak, abychom jej celý neprovrtali - hrozilo by vydrolení korku do nápoje. Korek by také neměl při vytahování takzvaně mlasknout, ale měl by být vytažen pomalu a neslyšně. Hrdlo poté opět utřeme.
Pokud jsme v restauraci a víno servíruje číšník, měl by jej vždy náležitě představit. Sdělit značku, ročník i odrůdu vína a případně také jeho původ nebo zpracování. Jestliže ten, kdo víno objednal, po ochutnání souhlasí se servírováním, nalije číšník víno všem u stolu, a to zprava.
Skleničky by měly být na stopce a měly by být tenkostěnné. Na bílé víno se používají vyšší a štíhlejší sklenice, na červené víno baculatější sklenice s kratší nožkou. Víno by se nikdy nemělo dolévat, a to zejména víno bílé. U červeného vína někteří dolévání povolují.
Autor: efa
Články s podobnou tématikou
Vybudujte si v bytě domácí vinotéku
Vybudujte si malý domácí sklípek
Článek byl zobrazen 7790 krát.
Diskuze k článku
Nenalezen žádný záznam
Kontextová reklama
Dřevěné šperky a bytové dekorace
Výrobky ze dřeva - dřevěné šperky, módní a bytové doplňky, velikonoční a vánočná dekorace. Široká nabídka produktů přímo od českého výrobce.SYSTRA - žaluzie, rolety, markýzy
Český výrobce stínící techniky - dodáváme venkovní žaluzie, screenové rolety, venkovní rolety, interiérové stínění, markýzy a slunolamy. Atypy jsou naše specialita.Schody na zakázku od českého výrobce
Trepp-art vám nabízí dřevěné a ocelové schody a schodiště na zakázku. Máme za sebou téměř 20 let zkušeností a tisíce realizací po celé Evropě. Digitální zaměření po celé ČR je zdarma.
Další články na téma Recepty
Velký špenátový omyl
Několik desítek let bylo dětem vtloukáno do hlavy, že když budou jíst hodně špenátu, budou mít ocelové svaly jako legendární Pepek Námořník. Přestože nepravdivý mýtus o vysokém obsahu železa ve špenátu byl odborníky už dávno vyvrácen, dodnes mezi lidmi živě koluje.
Rebarbora a nejoblíbenější sladké i slané recepty
Rebarbora neboli reveň je jedním z prvních druhů zeleniny, které na nás na jaře vykouknou ze záhonu. Už v dubnu a květnu se tak můžeme těšit na šťavnaté kyselkavé řapíky, které jsou kulinářsky velmi ceněné a v kuchyni se dají využít k přípravě vynikajících koláčů, plněných knedlíků, marmelád, kompotů, ale pochutnat si můžeme třeba i na polévce z reveně.
Dámy, letos s Velikonocemi jednoduše vypečte!
Velikonoční zvyky v podobě šlehání pomlázkou či barvení vajíček asi nezměníme, ale k jistým příjemným inovacím vám pomoci můžeme… S bolavými partiemi těla se správná hospodyňka tento den holt musí smířit, ovšem se spáleným mazancem, bezhlavým beránkem nebo nedokonalou velikonoční výzdobou rozhodně ne. Přesvědčíme vás, že je možné tento svátek jara zvládnout lépe než dřív!
Burrito - mexická pochoutka mnoha variací
Mexická kuchyně je velmi nápaditá, mísí se v ní různorodé chutě, barvy i druhy koření. Jedním ze základních prvků mexické kuchyně jsou tortilly, což jsou placky z kukuřičné mouky, které mají řadu využití. Slouží k přípravě mnoha typických mexických jídel, mezi něž patří také burrito. Toto ohnivé mexické jídlo si oblíbí snad každý.
Zavařování může být také kulinářský zážitek
Pamatujete si ještě na obrovský prádelní hrnec naplněný hlavně v létě a na podzim zavařovacími sklenicemi? Zavařování jako jeden ze způsobů konzervace potravin vzniklo v hlavě a následně v kuchyni francouzského kuchaře a cukráře Nicollase Aperta někdy na sklonku 18. století.
Letní drinky z nealko vína
Už jste vyzkoušeli dealkoholizované víno? Pokud ano, tak víte, že chutná stejně dobře jako běžné víno, akorát neobsahuje alkohol, což ocení všichni, kdo alkohol nevyhledávají nebo nesmí. Nealko víno si můžete vychutnávat samotné, nebo si z něj připravit báječné osvěžující letní drinky.
Jak správně naložit maso na uzení?
Jak správně naložit maso na uzení, do láku, či na sucho? Jak připravit solící směs a jak dlouho nechat maso naložené? Celý proces uzení začíná nákupem a naložením masa. Jak na to?
Máte rádi mírně alkoholické osvěžující nápoje? Ochutnejte cider
Už jste ochutnali cider? Že ne? Tak pokud si občas rádi dáte do nosu, pak tento lahodný alkoholický nápoj rozhodně vyzkoušejte. Vyrábí se řízeným kvašením jablečného moštu, proto se mu často říká jablečné víno. V porovnání s vínem však cider není tak opojný. Je proto ideální pro zahnání žízně, osvěžení a je skvělým doplňkem téměř ke každému jídlu.