Žaludová mouka – z válečné náhražky je dnes zdravá výživa
25.01.2015
V těžkých dobách, kdy nebyl dostatek jídla, si lidé museli hledat způsob, jak si i v takto tvrdých podmínkách udržet zdraví a sílu. Klasickou mouku proto začali nahrazovat žaludovou moukou, která má vysokou výživovou hodnotu a obsahuje spoustu zdraví prospěšných látek. Dnes již díkybohu hlady netrpíme, ale žaludová mouka se do našich kuchyní vrací. Proč?
Žaludová mouka je, jak již z jejího názvu vyplývá, skutečně moukou vyrobenou z drcených žaludů. Když nebylo za války co jíst, tak lidé sbírali žaludy, pražili je, loupali a poté z nich mleli jemnou mouku. Její nutriční hodnota je mnohem vyšší, než u klasické bílé mouky, proto byla významným zdrojem energie a síly.
Zdravá i pro celiaky
O žaludové mouce se však začíná mezi lidmi mluvit i nyní, v době, kdy máme k dispozici potraviny v jakémkoliv množství a z nejrůznějších koutů světa. Jak je to možné? Žaludová mouka se totiž zařadila mezi potraviny zdravé výživy. Má vysokou nutriční hodnotu a je plná látek důležitých pro lidské zdraví. Obsahuje velké množství draslíku (4500 mg/kg), vápníku (740 mg/kg), hořčíku (340 mg/kg), sodíku a fosforu. Tyto hodnoty jsou v porovnání s pšeničnou moukou několikanásobně vyšší. Je v ní obsažena také spousta vlákniny. Právě vyšší podíl vlákniny je nezbytný pro správnou funkci trávicí soustavy. Je rovněž bohatým zdrojem vitamínů skupiny B. Pozitivní vliv na lidský organismus mají také nenasycené mastné kyseliny, které se v ní nacházejí ve více jak 5%. Navíc je přirozeně bezlepková a tak jí mohou i celiaci. Na žaludovou mouku se nevyskytují žádné alergie. Vzhledem k tomu, že se v ní nachází malé množství tříslovin, má také stahující účinek na lidský organismus, upravuje trávení a žaludeční problémy, omezuje pocení a při horečkách upravuje tělesnou teplotu.
S žaludovou moukou opatrně!
Nevýhodou žaludové mouky je, že je sama o sobě příliš těžká a tak je třeba být při jejím používání opatrní. Do těsta je tak lepší ji pouze přidávat k mouce pšeničné - ideálně v poměru 1:3 (jeden díl žaludové mouky a dva díly mouky obvyklé v daném receptu). Těsto připravené jen ze žaludové mouky by bylo příliš těžké a hutné. Naši předci z ní proto dělali pouze pečené placky, výjimečně pak nějaké kynuté pečivo, protože si s kvasnicemi příliš nerozumí. Pokud bychom chtěli dnes péct kynuté pečivo z žaludové mouky, musíme snížit podíl žaludové mouky na 1:5, případně zvýšit podíl kvasnic. Pečivo tak získá jedinečnou chuť i barvu a zároveň neztratí svou schopnost kynout. Nejlepší je začít pracovat pouze s menším podílem žaludové mouky a postupně ji přidávat.
Pečeme s žaludovou moukou
Žaludová mouka krásně sladce a lehce kávově voní. Hotový výrobek, který ji obsahuje, bude vždy o něco tmavší, s tím je třeba počítat. Můžeme ji přidávat do těsta na klasický chléb, housky, koláče a další pečivo. Těsto kvasí několik dní a tak má mouka šanci se dokonale spojit s ostatními ingrediencemi. Chlebové těsto s přidáním žaludové mouky má stejné vlastnosti, jako těsto připravené z kvásku z žitné mouky. Také naši předci používali žitnou mouku jako jakýsi zlepšovák chuti do chlebového těsta.
Její chuť vynikne také v perníčcích, brownies či sladkém pečivu. Pokud tedy chceme upéct sladké, ale i slané sušenky, musíme do receptu přidat o něco více tekutiny, než je uvedeno v receptu. Žaludová mouka totiž dosti saje tekutiny a těsto tak rychle tuhne. Právě v perníku však dobře vynikne její sladce kořeněná chuť. Zcela nahradit pak dokáže pšeničnou mouku v karbanátcích, sekané, bramborácích, omeletách a dalších pokrmech. Při přípravě bramboráků postačí k 2/3 podílu nastrouhaných brambor přidat 1/3 žaludové mouky. Velmi chutná je také kombinace pohankové a žaludové mouky.
Kde sehnat žaludovou mouku?
Žaludovou mouku je možné dnes sehnat v kamenných prodejnách zdravé výživy, případně na internetu (500 gramů stojí zhruba 95 korun). Taková mouka je vyráběna z žaludů rostoucích v kontrolovaném ekologickém prostředí. Pokud se vám chce, můžete si zkusit vyrobit žaludovou mouku i sami doma. Na podzim je žaludů na dubech dost, tak je stačí sesbírat. Nikdy však nejezte syrové žaludy, protože jsou hořké a obsahují třísloviny. Způsobily by vám tak akorát žaludeční problémy. Sbírejte pouze zralé žaludy, ty oloupejte a dejte na 4 dny namáčet do studené vody. Vodu pravidelně vyměňujte. Za tuto dobu se z žaludů nežádoucí třísloviny vyplaví. Následně je krátce povařte, rozemelte na masovém strojku a vzniklou směs dejte vysušit. Jakmile je suchá, pomelte ji, nebo rozmixujte na moučku. Hotová mouka vás překvapí svou chutí – připomíná sladké mandle.
Staročeské žaludové placky
Potřebujeme: 200 gramů pohankové mouky, 100 gramů žaludové mouky, trochu soli a kmínu, vodu
Postup: z uvedených ingrediencí zpracujeme těsto. Přidáme tolik vody, aby bylo těsto dobře tvárné a bylo možné z něj vytvarovat 3 až 4 mm silná placka. Připravenou placku dáme na plech vyložený pečícím papírem. Při teplotě 160 stupňů pečeme v troubě zhruba 20 minut. Dle původní receptury by se měly tyto placky jíst se lněným nebo slunečnicovým olejem (za studena lisovaným). Možné je však placky namáčet i do kvalitního panenského olivového oleje. Placky se hodí také k polévce a výtečné jsou s oblíbenou pomazánkou.
Žaludové cookies
Potřebujeme: 1 hrnek (250 ml) žaludové mouky, 1 hrnek hladké mouky, 1 vejce, 4 lžíce cukru, 6 lžic másla nebo Hery, 1 balíček vanilínového, půl lžičky prášku do pečiva, čtvrt lžičky soli, rozinky, kdoulový sýr, sušené brusinky, sušené meruňky
Postup: Změklé máslo rozmícháme s cukrem a přidáme vejce. Suché přísady smícháme dohromady a dobře promícháme. Rozinky a brusinky překrojíme napůl, meruňky a kdoulový sýr nakrájíme na kostičky. Rozinkovou směs přidáme k suchým přísadám a poté k máslové směsi. Vytvoříme těsto, z něhož uděláme malé kuličky. Mírně je splácneme a položíme na vymazaný plech. Pečeme v předehřáté troubě asi 15 minut na 180 C.
- jpa -
Článek byl zobrazen 20562 krát.
Diskuze k článku
Nenalezen žádný záznam
Kontextová reklama
Tepelná čerpadla Mach – Chameleon
Česká tepelná čerpadla Mach Chameleon s rozsáhlým řízením. Servis a vzdálená správa přímo od výrobce s tradicí 28 let. Vývoj, výroba, instalace a servis tepelných čerpadel.Kvalitní nábytek české výroby
Moderní český nábytek za rozumnou cenu - kuchyně, obývací pokoje, ložnice, dětské pokoje, předsíně, kanceláře. Vybavte si celý dům v jednom stylu. Nábytek MONARC - nábytek s tradicí od roku 1991.Umělé zelené stěny do soukromých i komerčních interiérů
Umělé zelené stěny FLORUM jsou trvanlivé, nenáročné na údržbu a poskytují vysokou míru zakrytí. Nepotřebují závlahu a jsou vhodné i do tmavých místSchody na zakázku od českého výrobce
Trepp-art vám nabízí dřevěné a ocelové schody a schodiště na zakázku. Máme za sebou téměř 20 let zkušeností a tisíce realizací po celé Evropě. Digitální zaměření po celé ČR je zdarma.Domácí vodíková terapie ImunoH2!
Vodíkové terapie pomáhají při respiračních onemocněních, výrazně ulevují od postcovidových potíží, při chronické únavě a poruchách spánku. Vodíkové inhalace si můžete dopřát v klidu svého domova anebo při návštěvě našeho ImunoH2 centra, Praha 9
Další články na téma Recepty

Kuřecí křidélka Buffalo wings - americká klasika
Tak jako si Čech k pivu objedná utopence nebo nakládaný hermelín, jsou pro typického Američana oblíbenou pochoutkou pikantní kuřecí křidélka. Receptů je mnoho, ale originál je jen jeden – kuřecí křidélka Buffalo wings.

Vybavte se na vánoční pečení – vykrajovátka a formičky se budou hodit
Vánoce, nejkrásnější čas v roce hlavně pro děti, které se těší na dárečky, ale také na cukroví a další sladké dobroty. Připravte se na vánoční pečení co nejdříve a nebojte se zapojit i děti. Budou vám moc rády pomáhat a společně strávené chvíle jsou tím nekrásnějším, co o vánočních svátcích můžeme prožít.

Jak před Vánocemi nakupovat potraviny?
Vzhledem k tomu, že obchody před Vánocemi praskají ve švech, lidé spěchají a bývají nervózní a podráždění, doporučuje potravinářská inspekce větší obezřetnost při nákupu potravin.

Vaječné dobroty aneb co s vejci po Velikonocích?
Vajíčka k Velikonocím neodmyslitelně patří, ale často se stává, že nám jich po svátcích zbude tak trochu nadbytek. Jenomže co s nimi? Přeci je nevyhodíme! Nejlepším řešením je vejce zužitkovat. Můžeme si z nich připravit plno jak tradičních, tak i méně známých pochoutek. Vejce se tak stanou součástí chutného oběda, nebo pohoštění pro návštěvy.

Už jste ochutnali klokaní maso?
Na našem trhu se v poslední době rozšířilo klokaní maso. Můžeme jej zakoupit hned v několika sítích masen i supermarketů a do jídelníčků jej řadí vedle mnoha restaurací i několik cateringových firem, které vaří ve velkém pro jídelny, menzy a bufety. Málokdo však ví, jak klokaní maso chutná a jaké je jeho složení v porovnání s ostatními druhy masa. A proto si o něm pojďme popovídat.

Zázvorový čaj zažene chřipku i další neduhy
Čerstvý i sušený, nákladaný i kandovaný. Ve všech těchto podobách se v kuchyni uplatní zázvor. Jde však nejen o přísadu do pokrmů, ale zároveň i o přírodní lék, který zbaví tělo řady neduhů.

Zahřejte se v zimě punčem - recepty jsou mnohdy zajímavé
V chladném počasí, jaké venku panuje, by to chtělo něco pořádného na zahřátí, nemyslíte? Co takhle voňavý punč, který zpříjemní dlouhé zimní večery? Tento horký nápoj s kapkou alkoholu si můžete vychutnávat nejen na vánočních trzích, ale lehce si jej připravíte také doma. Seznámíme vás hned s několika jeho chutnými variantami.

Kolik váží lžíce cukru?
Ti z vás, kteří si vaření a pečení chtějí co nejvíce zjednodušit a při vážení si chtějí vystačit s polévkovou lžící, se možná teď zaradují. Přinášíme návod, jak si poradit s přepočítáváním měr a vah na polévkové a kávové lžíce.