Vaječné dobroty aneb co s vejci po Velikonocích?
05.04.2021
Vajíčka k Velikonocím neodmyslitelně patří, ale často se stává, že nám jich po svátcích zbude tak trochu nadbytek. Jenomže co s nimi? Přeci je nevyhodíme! Nejlepším řešením je vejce zužitkovat. Můžeme si z nich připravit plno jak tradičních, tak i méně známých pochoutek. Vejce se tak stanou součástí chutného oběda, nebo pohoštění pro návštěvy.
Plněná vejce
Potřebujeme: 10 uvařených vajec, 2 lžíce majonézy, 1 lžičku dijonské hořčice, 1 salátovou okurku, 2 větší plátky uzeného lososa, 1 citron (půlku na ozdobu), snítku čerstvého nebo sušeného kopru, pepř a sůl
Postup: Oloupeme si natvrdo uvařená vejce, z každého vejce pak podélně vyřízneme malý měsíček. Vzniklým otvorem z vejce vyjmeme vařený žloutek a dáme si jej stranou. Ke žloutkům pak nastrouháme vykrojenou část bílku, přidáme majonézu, hořčici a zakapeme citronem. Vše smícháme a vytvoříme hladký krém, který osolíme, opepříme a dochutíme koprem. Část směsi odložíme pro konečné zdobení a zbylým krémem plníme bílky. Plátky lososa rozdělíme na 10 částí a ty společně s tenkým plátkem okurky, dílkem lososa a kouskem citronu poklademe na naplněná vejce. Nakonec zakápneme zbylým krémem.
Smažená vejce v pivním těstíčku
Potřebujeme: 8 vajec, 1 dl světlého piva, 120g hladké mouky, 3 vejce do těstíčka, 1 lžičku soli, 250 g oleje, 1 balíček kypřícího prášku
Na rajčatovou omáčku: 50g uzené slaniny, 50g cibule, 200g rajčat, mletý pepř, 1 lžičku soli, 3 lžičky cukru, špetku sušeného rozmarýnu
Postup: Vejce uvaříme natvrdo a oloupeme. Dále si připravíme těstíčko - do piva přidáme sůl, kypřící prášek, žloutky, mouku a vše dobře promícháme. Z bílků ušleháme sníh a zlehka jej vmícháme do těstíčka. Asi čtvrt hodiny necháme směs odstát, posléze do těstíčka namáčíme uvařená vejce a smažíme je na oleji. Na pánvi si rozehřejeme nakrájenou slaninu, přidáme nadrobno nakrájenou cibuli a osmažíme ji. Přidáme také na čtvrtky nakrájená rajčata, sůl, koření, cukr a rozmarýn. Dusíme asi 3 až 4 minuty. Smažená vejce podáváme s dušenými rajčaty.
Vaječná omeleta s hráškem a mozzarellou
Potřebujeme: 1 lžíci oleje, 8 vajec, 4 lžíce smetany ke šlehání, 400g mraženého hrášku, 1 lžíci olivového oleje, 60 g anglické slaniny, 200g mozzarelly, sůl a čerstvě nadrcený pepř, pažitku a polníček na ozdobu
Postup: V hlubší pánvi na lžíci olivového oleje osmahneme na kostičky nakrájenou slaninu, přisypeme k ní hrášek, přikryjeme poklicí a společně prohřejeme. Jakmile hrášek povolí, stáhneme pánev z ohně. Vmícháme okapanou a na kostičky pokrájenou mozzarellu, kterou dle chuti osolíme a opepříme. V misce si vidličkou rozšleháme dvě vejce se lžící smetany a trochou soli. Rozpálenou pánev zlehka potřeme olejem a nalijeme na ni vejce se smetanou. Omeletu pečeme tak dlouho, aby zůstala na povrchu vláčná. Na polovinu každé omelety rozdělíme hrášek se sýrem a překlopíme. Ozdobíme pažitkou, listy polníčku a ihned podáváme.
Vaječné muffiny se šunkou nebo slaninou příjdou k chuti nejen po pomlázce
Zapékaná vejce - slaná žemlovka
Potřebujeme: 1 francouzskou bagetu, 120 ml mléka, 6 vajec, 60 g nastrouhaného sýra, sůl, pepř, mleté chilli, 2 lžičky másla, 200g anglické slaniny, 1 lžíce nasekané pažitky
Postup: Bagetu nakrájíme na plátky, mléko rozšleháme s vejci a polovinou směsi přelijeme plátky bagety. Osolíme je a okořeníme. Směs necháme do baget mírně nasáknout. Máslem si vymažeme zapékací misku a urovnáme do ní plátky bagety. Dvě třetiny dávky sýra vmícháme do zbylé vaječné směsi, kterou přelijeme plátky bagety položené v míse a tu následně dáme do trouby vyhřáté na 190 stupňů. Pečeme asi 25 minut. Pokrm nakonec posypeme zbylým sýrem a ještě dáme krátce zapéct. V teflonové pánvi si mezitím nasucho opečeme plátky slaniny a jednotlivé porce žemlovky s ní ozdobíme. Vše posypeme pažitkou a podáváme.
Palačinky nebo lívance potěší zejména malé koledníky
Vejce v rajčatech
Potřebujeme: 4 větší rajčata, 4 vejce, sůl, pepř, 1 lžíci nasekaných bylinek (bazalka, pažitka, petrželka)
Postup: Rajčata omyjeme a odkrojíme z nich vršky se stopkou. Opatrně z nich vydlabeme dužinu s jadérky a vnitřek mírně osolíme a opepříme. Do každého rajčete pak rozklepneme jedno vejce. Takto naplněná rajčata dáme do zapékací mísy nebo na plech vyložený pečícím papírem. Pečeme asi 20 minut na 180 stupňů. Ke konci pečení k rajčatům přidáme odkrojené vršky a posypeme bylinkami.
Sýrové suflé
Potřebujeme: 3 lžíce másla, 3 lžíce hladké mouky, 150 ml horké smetany, 100g nastrouhaného sýra Blaťácké zlato, 100g nastrouhané goudy, 5 vajec, sůl, mletý bílý pepř, máslo na vymazání kalíšků
Postup: V kastůlku si rozpustíme máslo, vmícháme k němu mouku a připravíme si tak světlou jíšku. Za stálého míchání k ní přiléváme horkou smetanu až nám vznikne hladká bešamelová omáčka. Odstavíme z ohně, přimícháme sýr a do chladnoucí směsi vyšleháme žloutky. Osolíme a opepříme. Sýrovou hmotu necháme vychladnout. Z bílků si vyšleháme tuhý sníh, který do sýrové směsi postupně vmícháme. Připravíme si kalíšky na zapékání, které vymažeme máslem. Směs do nich rozdělíme a dáme péct do trouby vyhřáté na 180 stupňů na 15 až 20 minut. Následně teplotu zvýšíme na 200 stupňů a ještě 5 minut pečeme dozlatova. Podáváme například se zeleninovým salátem.
Vajíčkové špízy
Potřebujeme: 8 vajec, 2 rajčata, kousek cukety, 2 lžíce nasekaných bylinek (petrželka, pažitka, bazalka), 2 lžíce olivového oleje, ½ lžíce octa balsamico, sůl, mletý pepř
Postup: Vejce uvaříme natvrdo, oloupeme a rozkrojíme příčně na půl. Rajčata si nakrájíme na kolečka, cuketu na tenké plátky. Půlku vejce, plátek cukety, kolečko rajčete, opět cuketu a druhou půlku vejce napíchneme na párátko nebo špejli. Takto si připravíme všechny špízy. Olej promícháme s octem, solí a pepřem. Touto zálivkou vejce přelijeme a posypeme je nasekanými bylinkami. Zálivku však můžeme připravit i ze 150g bílého jogurtu, který prošleháme se lžící zakysané smetany, lžičkou oleje, solí, pepřem a vmícháme bylinky. Vajíčkové špízy zálivkou přelijeme.
- jpa -
Další články z rubriky Recepty
Velikonoční dobroty trochu netradičně
Nejčastější potravinové alergeny
Tipy na velikonoční dekorace – vajíčka, zvířátka a květiny
Vařiče vajíček zvládnou i volská oka
Článek byl zobrazen 13118 krát.
Diskuze k článku
Kontextová reklama
Kvalitní nábytek české výroby
Moderní český nábytek za rozumnou cenu - kuchyně, obývací pokoje, ložnice, dětské pokoje, předsíně, kanceláře. Vybavte si celý dům v jednom stylu. Nábytek MONARC - nábytek s tradicí od roku 1991.Umělé zelené stěny do soukromých i komerčních interiérů
Umělé zelené stěny FLORUM jsou trvanlivé, nenáročné na údržbu a poskytují vysokou míru zakrytí. Nepotřebují závlahu a jsou vhodné i do tmavých místSchody na zakázku od českého výrobce
Trepp-art vám nabízí dřevěné a ocelové schody a schodiště na zakázku. Máme za sebou téměř 20 let zkušeností a tisíce realizací po celé Evropě. Digitální zaměření po celé ČR je zdarma.Domácí vodíková terapie ImunoH2!
Vodíkové terapie pomáhají při respiračních onemocněních, výrazně ulevují od postcovidových potíží, při chronické únavě a poruchách spánku. Vodíkové inhalace si můžete dopřát v klidu svého domova anebo při návštěvě našeho ImunoH2 centra, Praha 9Tepelná čerpadla Mach – Chameleon
Česká tepelná čerpadla Mach Chameleon s rozsáhlým řízením. Servis a vzdálená správa přímo od výrobce s tradicí 28 let. Vývoj, výroba, instalace a servis tepelných čerpadel.
Další články na téma Recepty

Uzení hub - téměř zapomenutá pochoutka
Houbařská sezóna byla letos krátká, ale opravdu vydatná. Po sušení a nakládání jsme se rozhodli zkusit poněkud neobvyklou úpravu hub - uzení.

Nejčastější potravinové alergeny
Podařilo se vám vypozorovat, že se u vás po požití určitého jídla objevuje na těle svědivá vyrážka, kýcháte, nebo otékáte? Pak s největší pravděpodobností patříte mezi potravinové alergiky. Přestože alergenem může být v podstatě kterákoliv potravina, je známo několik druhů potravin, které lidem způsobují alergické reakce nejčastěji. Které to jsou?

Jak udit bezpečně a zdravě
Při uzení masa a dalších pokrmů je potřeba dodržovat několik pravidel, které vám zajistí bezpečnost a také chuť a zdravotní nezávadnost vyuzených pokrmů. Jak se vyhnout požáru nebo dehtování kouře?

Sous vide – revoluční vaření v nízkoteplotní páře
Za jistou revoluci v oblasti gastronomie je považována kuchařská metoda „sous vide“, kdy se vakuované potraviny tepelně upravují v páře nebo vodní lázni při nízkých teplotách. Pokrmy si zachovávají přirozenou chuť použitých potravin, původní aroma i křehkost. Současně zůstávají zachovány a neporušeny veškeré živiny uvnitř pokrmu.

Jak vybrat výrobník zmrzliny a vyrobit si domácí pistáciovou zmrzlinu?
Možná vás to překvapí, ale zmrzlina, kterou si koupíte v obchodě, vlastně není vždy úplně zmrzlina. Když se pozorně podíváte na etiketu, zjistíte, že většinou jde o mražený krém. Ten může obsahovat rostlinné tuky, emulgátory nebo umělá aromata. Zkuste raději domácí zmrzlinu. S kvalitním zmrzlinovačem bude její příprava hračka.

Jak má vypadat správné české pivo?
Pivo k Čechům patří stejně jako víno k Francouzům a Italům, rakija k Bulharům nebo vodka k Rusům. Jsme zkrátka národem pivařů, který se zároveň může pochlubit, že má jedno z nejlepších piv na světě.

Jak vyrobit domácí rostlinné mléko?
Domácí rostlinné mléko lze vyrobit z různých surovin, např. z ořechů, semínek, obilovin, sóji, a získat tak nutričně bohatý nápoj za zlomek ceny, kterou byste za stejné rostlinné mléko zaplatili v obchodě. Jak si doma rostlinné mléko vyrobit a co k tomu budete potřebovat?

Chcete zavařovat ovoce a zeleninu? Kupte si zavařovací hrnec
Pokud také patříte k těm, kdo konec léta tráví zavařováním nejrůznějšího ovoce a zeleniny, tak se pravděpodobně neobejdete bez kvalitního zavařovacího hrnce. Věděli jste, že moderní zavařovací hrnce mají řadu zajímavých funkcí, jako například odšťavňování, nebo tavení vosku? Mnohé z nich jsou navíc použitelné též jako automaty na nalévání a vypouštění teplých nápojů.